BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x

Bota

Tronditen studiuesit kinezë, gjejnë grupe koronavirusësh të rinj tek lakuriqët e natës dhe zbulojnë detajet e rëndësishme

Tronditen studiuesit kinezë, gjejnë grupe koronavirusësh të

Studiuesit kinezë kanë gjetur një grup koronavirusësh të rinj tek lakuriqët e natës, duke përfshirë një që mund të jetë i dyti më i afërt gjenetikisht me virusin Covid-19.

Zbulimet janë bërë në një rajon të vetëm, të vogël të provincës Yunnan në Kinën jugperëndimore. Sipas studiuesve këto gjetje tregojnë sesa koronavirusë ka në lakuriqët e natës dhe sa prej tyre kanë potencialin të përhapen te njerëzit.

Ëeifeng Shi i Universitetit të Shandong dhe kolegët e tij mblodhën mostra nga lakuriqë të natës, midis majit 2019 dhe nëntorit 2020. Ata testuan urinën dhe jashtëqitjet, si dhe morën mostrën nga goja e lakuriqëve të natës, raporton CNN.

“Në total, ne kemi mbledhur 24 gjenoma të reja të koronavirusit nga specie të ndryshme të lakuriqëve duke përfshirë katër SARS-CoV-2”, shkruajnë studiuesit në një raport të botuar në revistën Cell te enjten.

“Njëri ishte shumë i ngjashëm gjenetikisht me virusin SARS-CoV-2 që po shkakton pandeminë aktuale”, thanë ata.

“Së bashku me virusin e lidhur me SARS-CoV-2 të mbledhur nga Tajlanda në qershor 2020, këto rezultate tregojnë qartë se viruset e lidhura ngushtë me SARS-CoV-2 vazhdojnë të qarkullojnë në popullatat e lakuriqëve, dhe në disa rajone mund të ndodhin me një frekuencë relativisht të lartë , “shkruajnë ata.

Studiuesit po përpiqen të gjejnë se nga lindi SARS-CoV-2. Edhe pse një lakuriq është burim i mundshëm, është e mundur që virusi të infektojë një kafshë ndërmjetëse. Virusi SARS që shkaktoi një shpërthim në 2002-2004 u gjurmua tek një kafshë e quajtur mace civet.

“Studimi ynë nënvizon larminë e jashtëzakonshme të koronavirusëve të lakuriqeve në shkallë lokale, duke përfshirë të afërmit e ngushtë si të SARS-CoV-2 ashtu edhe të SARS-CoV,” shkruajnë ata. Llojet e lakuriqëve të natës që morën mostrat janë të zakonshme në të gjithë Azinë Juglindore, duke përfshirë Kinën Jugperëndimore, Vietnamin, Laosin dhe zona të tjera.

Megjithëse, ka disa polemika rreth origjinës së koronavirusit, ku nuk përjashtohet edhe mundësia e daljes nga laboratori një raport i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha se burimi më i mundshëm është një kafshë, ndoshta edhe një lakuriq. Personat që konsumojnë lakuriqët e natës mund të infektohen me virusin që ato mbartin.