BREAKING NEWS

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në festën e pavarësisë së Amerikës: Është e turpshme

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në
x
BREAKING NEWS

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”, Kreshnik Spahiu jep lajmin e madh: Faleminderit Zot

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”,
x
BREAKING NEWS

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa infektime dhe humbje jete janë shënuar në 24 orët e fundit nga COVID

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti bën kthesën e madhe javën e ardhshme, ja çfarë pritet të ndodhë

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti
x
BREAKING NEWS

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën deklaratën e fortë për dy politikanët

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën
x
BREAKING NEWS

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti bën kthesën e papritur, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti
x
BREAKING NEWS

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje Perëndimin: Do ta merrni përgjigjen në vetëm një sekondë!

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje
x
BREAKING NEWS

“U mbars mali dhe polli një mi”/ Ilir Demaliaj ngre alarmin dhe zbulon prapaskenat e protestës së 7 korrikut: Rama nuk do të ishte i qetë nëse...

“U mbars mali dhe polli një mi”/ Ilir Demaliaj ngre alarmin dhe
x

Bota

Tronditëse/ I bënë pritë në derë të shtëpisë, ekzekutohet koloneli i njohur në këtë shtet (EMRI)

Tronditëse/ I bënë pritë në derë të

Koloneli i Gardës Revolucionare Islamike në Iran, Sayad Khodai, është qëlluar për vdekje në Teheran.

Vrasje të profilit të tillë janë të rralla në këtë shtet. Dy sulmues të armatosur është raportuar të kenë shtënë pesë herë me armë zjarri kundër kolonelit jashtë shtëpisë së tij.

Deri më tani, askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e së dielës, dhe autoritetet janë duke kërkuar të dyshuarit.

Ky sulm përbën shkeljen më të madhe të sigurisë në Iran prej vitit 2020, kur është vrarë një shkencëtar i njohur.

Koloneli Khodai ka qenë anëtar i forcave elite, njësit i Gardës Revolucionare Islamike që kryen operacione jashtë shtetit.

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë këtë forcë për mbështetje të organizatave terroriste, dhe e shohin si përgjegjëse për sulmet në Lindje të Mesme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Saeed Khatibzadeh, ka thënë se koloneli është vrarë nga “armiq të betuar” të Iranit, të cilët janë “agjentë terroristë të lidhur me arrogancë globale” – referencë për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët – dhe ka thënë se shtetet tjera që “pretendojnë se luftojnë terrorizmin janë duke heshtur për keqardhje”.

Më herët, zyrtarët iranianë kanë akuzuar Izraelin se është mbrapa vrasjeve të tilla të profilit të lartë.

Khodai është zyrtari i dytë nga njësiti elit që është vrarë në vitet e fundit.

Më 2020, komandanti më i fuqishëm ushtarak i Iranit, Gjenerali Qasem Soleimani, është vrarë në një sulm ajror amerikan në Irak.