BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Bota

Tronditet Rusia/ Gjendet i vrarë në rrethana misterioze oligarku rus dhe biznesmeni i njohur, ja lidhja me Gazprom dhe Vladimir Putin. Çfarë dyshohet?

Tronditet Rusia/ Gjendet i vrarë në rrethana misterioze oligarku rus

Një tjetër manjat rus është gjetur i vdekur, i pesti deri më tani gjatë këtij viti. Bëhet fjalë për Yuri Voronov, CEO dhe themelues i kompanisë logjistike Astra Shipping, e lidhur me Gazprom.

Voronov u gjet i vdekur në pishinën e shtëpisë së tij, pranë Shën Pjetërburgut. Siç raporton portali informativ “Baza” përmes kanalit të tij në Telegram, manjati 61-vjeçar rus është qëlluar me armë në kokë.

Ndërkohë, “Daily Mail” siguron se kompania e drejtuar nga Voronov kishte kontrata fitimprurëse me Gazprom në Arktik dhe vuri në dukje se një mosmarrëveshje e mundshme me partnerët e biznesit, ishte shkaku i vdekjes së tij.

Nga ana tjetër, portali i lartpërmendur përfshin versionin e ofruar nga e veja e biznesmenit. Ajo tregonte se biznesmeni besonte se kontraktorët dhe ortakët e tij po e mashtronin.

Madje, ajo ka rrëfyer edhe se si u kthye bashkëshorti i saj në shtëpi, më 1 korrik, pas një debati me partnerët e tij të biznesit për humbjen e parave.

Kamerat e sigurisë në shtëpinë e Voronov nuk zbuluan asnjë vizitor që hynte në shtëpi në orët para vdekjes së tij, as në orët pas saj.

Kështu, pronari i kompanisë Astra Shipping vdiq në rrethana misterioze pas fillimit të ofensivës ushtarake ruse në Ukrainë dhe ai nuk është i vetmi biznesmen rus me lidhje me kompaninë më të rëndësishme ruse të gazit që ka vdekur.

I pari që vdiq në janar ishte biznesmeni Leonid Shulman, i cili ishte drejtues i shërbimit të transportit Gazprom Invest.Aleksandër Tiukiakov, i cili ishte zëvendësdrejtor i përgjithshëm i Qendrës së Llogarive të Veçanta të Gazprom, vdiq gjithashtu në fund të janarit.

Vasily Melnikov, pronar i kompanisë së furnizimit mjekësor MedStom, u gjet i vdekur në mars, në qytetin e Nizhny Novgorod.

Një ngjarje e ngjashme ndodhi në prill me Vladislav Avayev, ish-zëvendës president i Gazprombank, i cili u gjet i vdekur së bashku me gruan dhe vajzën e tij në banesën e tij në Moskë.

Jashtë territorit rus, konkretisht në Lloret de Mar (Barcelona), kufoma e ish-menaxherit të kompanisë Novatek, Sergei Protoseniu, u gjet bashkë me gruan dhe vajzën e tij.

Më të lexuarat