Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump bisedë telefonike me homologun kinez, ja çfarë u vendos

Postuar: 10/02/2017 - 13:08

Atë që e vuri seriozisht në pikëpyetje në dhjetor, e mbështet në shkurt. Presidenti Donald Trump zhvilloi një bisedë telefonike me homologun kinez, Xi Jinping.

Shtëpia e Bardhë doli me një deklaratë ku theksohej rëndësia e kësaj bisede.

“Biseda ishte thelbësore për marrëdhëniet mes dy vendeve. Të dy liderët ftuan njëri-tjetrin për vizitë zyrtare”, thuhet më tej.

Por në Pekin ishin më entuziastë. Mediat shtetërore zbardhën më shumë detaje nga kjo bisedë.

“Kina mirëpret qëndrimin e Donald Trump për politikën e Kinës së Vetme. Dy vendet tona janë partnere dhe me përpjekje të përbashkëta ne mund të çojmë marrëdhëniet tona në një nivel të ri historik”, thuhet në deklaratën e Xi Jinping.

Donald Trump shkaktoi reagime të ashpra në Kinë në muajin dhjetor kur pranoi një telefonatë uruese nga presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-ëen. Tajvani është aleati kryesor ushtarak i SHBA në rajon, megjithatë asnjë President apo President i Zgjedhur nuk ka folur ndonjëherë drejtpërdrejtë me një udhëheqës tajvanez prej dekadash.

Kjo është pjesë e politikës “Një Kinë”, që Uashingtoni e njeh dhe ka lidhje formale vetëm me Pekinin dhe jo më vendin ishullor, që Kina e konsideron provincë të veten që një ditë do të ribashkohet me pjesën tjetër të vendit.

Në dhjetor, Trump sugjeroi se mund ta nxirrte politikën e jashtme amerikane nga ky qëndrim.

“Nuk e kuptoj se përse duhet të përkulemi përballë politikë e “Një Kinë”. Këtë mund ta bëjmë vetëm nëse kemi ndonjë marrëveshje tjetër, përfshirë këtu edhe për tregtinë”, deklaronte ai.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh