Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump: Do të punoj me Rusinë dhe Kinën nëse bashkëpunojnë

Trump: Do të punoj me Rusinë dhe Kinën nëse bashkëpunojnë

Postuar: 14/01/2017 - 17:04

Presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump tha dje se ka vullnetin për të punuar me Rusinë dhe Kinën nëse ata bashkëpunojnë.
 
Në një intervistë me Wall Street Journal, Trump tha se sanksionet e reja mbi Rusinë do të mbeten për të paktën një periudhë të shkurtër kohe, dhe më pas mund të hiqen. Ndërsa për Kinën, ai shtoi se politika e saj për mos-njohjen e Taivanit mund të negociohet.
 
Trump tha se sanksionet ndaj Rusisë mund të hiqen nëe ajo bashkëpunon me Washington-in në luftën kundër ekstremizmit islamik dhe në çështje të tjera. "Nëse ne do të kemi dialog , bashkëpunim dhe ndihmë nga Rusia , sanksionet do të hiqen", tha republikani, duke shtuar se së shpejti të organizonte një takim me presidentin Vladimir Putin. 
 
Në lidhje me Pekinin ai shtoi se Kina duhet të lejonte konkurrencën e kompanive amerikane duke ngritur vlerën e valutës së saj, duke hequr dorë nga pretendime të mëparshme, kur e ka quajtur manipulatore të valutës.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 23:15

Tërmeti i fortë tronditi sot në drekë kryeqytetin grek të Athinës, duke alarmuar miliona banorë.
 
Si pasojë në disa zona është ndërprerë energjia elektrike.
 

Postuar: 19/07/2019 - 22:02

Irani ka sekuestruar sonte çisternën e dytë detare në pronësi britanike në ujërat e Ngushticës

Postuar: 19/07/2019 - 21:48

Ministria ruse e mbrojtjes ka publikuar një video me testimet në detin e Japonisë, ku dy luftan

Postuar: 19/07/2019 - 21:40

Një video tregon momentin e tmerrshëm kur një turiste zhvishet lakuriq dhe kërcen nga një urë m

Postuar: 19/07/2019 - 21:33

Modelja e bukur ruse që u martua me ish-mbretin e Maljazisë dhe u raportua më pas se është divo

Postuar: 19/07/2019 - 21:03

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Venezuelë, teksa lojtari Gerardo Mendoza, është gjetur i vrarë

Postuar: 19/07/2019 - 15:56

Irani ka mohuar sot pretendimet e President Donald Trump se një luftanije ameriakne në Gjirin P