BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe trondit me paralajmërimin e fundit

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe
x
BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x

Bota

Trump i bën thirrje urgjente Departamentit të Drejtësisë: FBI mori materiale që nuk i lejoheshin, të kthehen sa më parë

Trump i bën thirrje urgjente Departamentit të Drejtësisë:

Ish-presidenti Donald Trump ka reaguar ditën e sotme duke i bërë thirrje Departamentit të Drejtësisë që t’i kthejë dokumentet që agjentët e FBI-së i sekuestruan në resortin e tij Mar-a-Lago javën e kaluar.

“Sapo është mësuar se FBI, në bastisjen e saj tashmë të famshme të Mar-a-Lago, mori kuti me materiale të privilegjuara ‘avokat-klient’, si dhe materiale të privilegjuara ‘ekzekutive’, të cilat ata me vetëdije nuk duhet t’i kishin marrë”, tha Trump në faqen e tij të rrjeteve sociale .

“Me respekt kërkoj që këto dokumente të kthehen menjëherë në vendin nga i cili janë marrë. Faleminderit!”, tha ish-presidenti në postim.

Fox News raportoi, duke cituar burime të afërta me hetimin, se ekipit Trump iu tha se të paktën pesë kuti – të etiketuara A-14, A-26, A-43, A-13, A-33 dhe një sërë dokumentesh – janë marrë.

Agjentët gjetën gjithashtu 11 kuti me informacione dhe dokumente të klasifikuara të shënuara në nivele të ndryshme sigurie, duke përfshirë top-sekretin, konfidencialin dhe “TS/SCI”, i cili i referohet informacionit të ndarë të lartë sekret/sensitive, një kategori e veçantë që synon të mbrojë sekretet më delikate të vendit.

Trump ka kundërshtuar se dokumentet ishin të klasifikuara, duke pretenduar se ai i kishte deklasifikuar ato.