BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Trump mund të dënohet me 400 vite burg, ish-presidenti përballet me 37 akuza penale

Trump mund të dënohet me 400 vite burg, ish-presidenti përballet

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump përballet me 37 akuza penale. Mediat e huaja raportojnë se nëse Trump i jepet dënimi maksimal për çdo akuzë dhe gjyqtari urdhëron që dënimet të kryhen në mënyrë të njëpasnjëshme, ai do të kërkonte 400 vjet burg dhe do t’i nënshtrohej një gjobë prej 9,250,000 dollarë.

Përmbledhje e akuzave që po përballet Trump dhe dënimet maksimale për çdo akuzë:


Pikat 1-31: Ruajtja e qëllimshme e informacionit të mbrojtjes kombëtare

Trump përballet me një dënim maksimal prej 10 vitesh burgim, një periudhë maksimale të mbikqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për çdo akuzë për mbajtje të qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare. Sipas ligjit, informacioni nuk duhet të klasifikohet për t'u mbajtur në mënyrë të paligjshme. 

Pika 32: Komplot për të penguar drejtësinë

Trump përballet me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg, një periudhë maksimale të mbikëqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për komplotin për të penguar akuzën e drejtësisë.

Pika 33: Mbajtja e një dokumenti ose regjistrimi në burim

Trump përballet me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg, një periudhë maksimale të mbikëqyrur të lirimit prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për mbajtjen e një dokumenti ose akuze.

Pika 34: Fshehja e korruptuar e një dokumenti ose regjistrimi

Trump përballet me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg, një periudhë maksimale të mbikqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për fshehjen korruptive të një dokumenti ose akuze regjistrimi. 

Pika 35: Fshehja e një dokumenti në një hetim federal

Trump përballet me një dënim maksimal prej 20 vitesh burg, një periudhë maksimale të mbikqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për fshehjen e një dokumenti në një akuzë hetimi federal.

Pika 36: Skema për të fshehur

Trump përballet me një dënim maksimal prej 5 vjet burg, një periudhë maksimale të mbikqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarë për skemën për të fshehur akuzat.

Pika 37: Deklarata të rreme

Trump përballet me një dënim maksimal prej pesë vitesh burg, një periudhë maksimale të mbikëqyrur lirimi prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 250,000 dollarësh për akuzat e deklaratave dhe përfaqësimeve të rreme.

Smith vëren në aktakuzë se dënimet e mundshme për çdo akuzë nuk përfshijnë "kthimin, vlerësimet e veçanta, kushtet e lirimit me kusht ose konfiskimet që mund të jenë të zbatueshme". Ish-presidenti ka mohuar akuzat.