Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump ndryshon ton, mbështet politikën “Një Kinë” të presidentit XI

Postuar: 10/02/2017 - 16:38

Presidenti amerikan Donald Trump duket se ka mbështetur dje politikën "Një Kinë" gjatë një telefonate me liderin kinez Xi Jinping, në një fitore të rëndësishme diplomatike për Pekinin.

Në dhjetor Trump nervozoi Pekinin duke folur në telefon me presidenten e Taivanit, dhe në dukje duke shkelur politikën e asnjanësisë në lidhje me ishullit. Ndërsa të premten Shtëpia e Bardhë tha se Trump kishte kryer një telefonatë të gjatë dhe miqësore me presidentin Xi.

"Presidenti Trump pranoi kërkesën e Presidentit Xi, për të respektuar politikën ‘Një Kinë’," thuhej në deklaratë. Lideri kinez dhe ai i SHBA nuk kishin folur në telefon që prej ardhjes në zyrë të Trump më 20 janar, dhe vetëm një ditë më parë ky i fundit i kishte dërguar një letër mirësjelljeje presidentit kinez, e cila u prit mjaft mirë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh