Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump shkarkon Sekretarin e Shtetit, karizmatikun Rex Tillerson, e zëvendëson me kreun e CIAs

Trump shkarkon Sekretarin e Shtetit, karizmatikun Rex Tillerson, e zëvendëson me kreun e CIAs

Postuar: 13/03/2018 - 15:15

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka shkaruar nga detyra e sekretarit të shtetit Rex Tillerson. 
Vendin e Tillerson do ta zerë drejtori i CIA-s, Mike Pompeo.
 
Kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka njoftuar përmes rrjetit Twitter shkarkimin e tij, duke e falënderuar atë për shërbimin e deritanishëm dhe duke shprehur besimin se Sekretari i ri i Shtetit, Pompeo do të bëjë një punë fantastike.
 
Ndërkohë Trump ka njoftuar se, Gina Haspel do të marrë detyrën e drejtoreshës së CIA-s, e cila e para femër në krye të institucionit. 
 
Kjo lëvizje e rëndësishme në administratën Trump vjen në një kohë kur po përgatiten edhe bisedimet me Korenë e Veriut, ku pritet të zhvillohet edhe një takim mes presidentit Trump dhe liderit koreano- verior Kim Jong-un.
 
"Presidenti donte të sigurohej që ekipi i tij i ri të jetë gati përpara bisedimeve të ardhshme me Korenë e Veriut dhe negociatat e ndryshme tregtare në vazhdim" tha një zyrtar i Shtepise se Bardhe për BBC
Rex Tillerson u emërua në këtë detyrë pak më shumë se një vit më parë.
 Tillerson ishte në një vizitë zyrtare në Afrikë javën e kaluar kur ai mësoi papritur njoftimin e Trump se do të mbante bisedimet me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Ekipi i tij tha se Tillerson nuk ndihej mirë të shtunën dhe gjatë fundjavës dhe se do shkurtonte turneun me një ditë. Ndoshta lwvizja mund të ketë arsye shendetsore.  
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

SHBA, vritet bombarduesi i Austin pas përleshjes me armë me policinë

Postuar: 21/03/2018 - 15:44

Mediat e huaja janë duke raportuar se bombarduesi i Austin, Teksas është vrarë gjatë të shtënave me policinë. 
 
Demarkacioni, Veseli: Pesë deputetë janë përjashtuar, seanca do të vazhdojë

Postuar: 21/03/2018 - 15:38

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se kanë marrë vendim që të përjashtohen pesë deputetë të cilët kanë hedhur g

Postuar: 21/03/2018 - 14:40

Papa Françesku në gusht të këtij viti do të vizitojë Irlandën. Vizita mund te quhet historike, pasi është hera e parë në 40 vjet që ky shtet vizitohet nga një Papë.

Postuar: 21/03/2018 - 13:25

Donald Trump ishte dyshues që në krye të herës.

Postuar: 21/03/2018 - 12:06

Ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy po merret në pyetje për të dytën ditë me radhë, në lidhje me akuzat se fushata e tij zgjedhore më 2007 ka marrë fonde nga regjimi i dik

Postuar: 21/03/2018 - 08:02

I sh-presidenti konservator francez, Nicolas Sarkozy, është shoqëruar dje si i ndaluar për t’u marrë në pyetje nga prokurorët, lidhur me dyshimet se ka pranuar ilegalisht

Postuar: 21/03/2018 - 07:42

Dy persona u vranë dhe disa të tjerë plagosen në Kishinjev, kryeqyteti i Moldavisë, për shkak të shpërthimit të një granate të aktivizuar nga një person, të cilit i ishte refuzu