Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump thyen akullin me liderin kinez Xi

Postuar: 09/02/2017 - 16:55

Presidenti ameirkan Donald Trump i ka dërguar sot një letër presidentit kinez Xi Jinping, në komunikimin e parë direkt me liderin kinez.

Presidenti raportohej të kishte falënderuar Xi për urimet e marrjes së postit dhe shkruante se mezi priste të nisnin marrdhëniet konstruktive mes vendeve.

Trump ende nuk ka folur me Xi, teksa u ka telefonuar të gjithë liderëve kryesorë botërorë.

 Zëdhënësi kinez Lu Kang tha se vendi i tij e vlerësonte shumë letrën e Trump, të cilën e vlerësoi për urimet që kishte dërguar për Vitin e Ri Hënor, popullit kinez.

Muajt e fundit Pekini dhe Trump kanë repikuar për disa çështje delikate si Taivani dhe Deti i Kinës Jugore. “Presidenti Trump mezi pret të punojë me presidentin Xi për zhvillimin e marrdhënieve konstruktive në interes të SHBA dhe Kinës”, thuhej në mesazhin e Shtëpisë së Bardhë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh