BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron kthesën e madhe në politikën shqiptare

Spartak Ngjela paralajmëron kthesën e madhe në politikën
x

Bota

Trupat ushtarake amerikane për herë të parë në Kongres pas më shumë se 150 vjetësh, ja çfarë pritet

Trupat ushtarake amerikane për herë të parë në Kongres

Natën e kaluar ishte hera e parë që nga Lufta Civile e SHBA që trupat federale flinin në Kapitol për ta mbrojtur atë nga dhuna e mundshme, thonë raportet.

Trupat nga Garda Kombëtare u panë duke fjetur pranë një busti të Abraham Lincoln, presidentit që udhëhoqi Bashkimin gjatë konfliktit 1861-1865 që mori 620,000 jetë amerikane.

Trupat u panë gjithashtu nga Washington Post duke fjetur pranë një pllake ku shkruhej: “Kjo tabelë regjistron faktin që trupat e mëposhtëm u ndanë në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara në përgjigje të thirrjes së Presidentit Lincoln për vullnetarë, më 15 Prill 1861.”

Ajo nderon ushtarët që erdhën nga Massachusetts, New York, Pennsylvania dhe Washington DC dhe e përdorën ndërtesën si një kazermë lufte.

Ligjvënësit mbërritën në Kapitol këtë mëngjes duke gjetur trupat federale që flinin në sallat e Kongresit.

Gjatë gjithë mëngjesit, Dhoma e Përfaqësuesve ka debatuar rregullat që do të rregullojnë seancën e sotme të fajësimit. Ata së shpejti do të lëvizin për të debatuar artikullin e vetëm të fajësimit, i cili pretendon se Presidenti Trump nxiti mbështetësit e tij për të përmbysur me dhunë qeverinë e SHBA.

Demokratët, të cilët kontrollojnë Senatin, kanë vota të mjaftueshme për të fajësuar Trump për herë të dytë, pasi e bënë këtë vitin e kaluar mbi kërkesën e presidentit që Ukraina të hetojë rivalin e tij politik.

Të gjithë janë drejtuar nga republikanët për të parë se sa votojnë për të hequr dorë sot nga Trump.

Nëse fajësohet, Senati do të mbajë një gjyq, i cili mund t’i ndalojë Trump që të mos kandidojë më kurrë për President.