Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Turqi, opozita nacionaliste mbështet Erdogan për zgjedhjet e 2019

Turqi, opozita nacionaliste mbështet Erdogan për zgjedhjet e 2019

Postuar: 08/01/2018 - 15:56

Opozita nacionaliste e Turqisë tha sot se do të mbështesë presidentin Tajip Erdogan në zgjedhjet e 2019, duke sinjalizuar rritje të mbështetjes për liderin nga e djathta e fuqishme. Pas fitores së tij të ngushtë në referendumin e vitit të shkuar.
 
Lëvizja Kombëtare Nacionalsite (MHP), më vogla e katër fraksioneve të parlamentit mbështeti Erdogan në referendum duke i dhënë numrin e kërkuar 51.4 për qind. 
 
“MHP  nuk do të paraqesë kandidat presidencial,” tha lideri i saj Devlet Bahceli në një konferencë shtypi. “Ne kemi marrë vendimin të mbështesim  Erdogan në zgjedhjet presidenciale të vitit që vjen”, shtoi ai. 
 
Bahceli tha gjithashtu se kërkonte një reduktim të minimumit prej 10 të votave të kërkuara për të hyrë në parlament. 
Gjatë dy dekadave të fundit MHP është zhvendosur nga tendencat radikale drejt një partie të rrymës së gjerë. Ndërsa tani po përpiqet të sprapsë sfidën e ish-ministrit të brendshëm Meral Aksener, që u nda prej saj vitin e shkuar dhe krijoi një parti të re. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 23:15

Tërmeti i fortë tronditi sot në drekë kryeqytetin grek të Athinës, duke alarmuar miliona banorë.
 
Si pasojë në disa zona është ndërprerë energjia elektrike.
 

Postuar: 19/07/2019 - 22:02

Irani ka sekuestruar sonte çisternën e dytë detare në pronësi britanike në ujërat e Ngushticës

Postuar: 19/07/2019 - 21:48

Ministria ruse e mbrojtjes ka publikuar një video me testimet në detin e Japonisë, ku dy luftan

Postuar: 19/07/2019 - 21:40

Një video tregon momentin e tmerrshëm kur një turiste zhvishet lakuriq dhe kërcen nga një urë m

Postuar: 19/07/2019 - 21:33

Modelja e bukur ruse që u martua me ish-mbretin e Maljazisë dhe u raportua më pas se është divo

Postuar: 19/07/2019 - 21:03

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Venezuelë, teksa lojtari Gerardo Mendoza, është gjetur i vrarë

Postuar: 19/07/2019 - 15:56

Irani ka mohuar sot pretendimet e President Donald Trump se një luftanije ameriakne në Gjirin P