BREAKING NEWS

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk tërhiqet nga asnjë kusht dhe qeveria teknike

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk
x

Bota

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme
Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë.
 
Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni kishte nisur me qëllim për të sjellë paqe në zonën e infektuar nga terroristët.
 
 Njësitë kurde të Forcave Demokratike Siriane thanë se avionët turkë goditën rajonin në verilindje duke shkaktuar panik mes njerëzve.
 
Mediat siriane dhe një zyrtar kurd thanë se boimbardimet goditën qytetin Ras al-Ain pranë kufirit turk të mëbshtetur nga artileria dhe mortaja.
 
Erdogan tha se qëllimi i tij është eliminimi i militantëve kurdë YPG dhe atyre të ISIS për të siguruar kthimin e refugjatëve me formimin e zonës së sigurisë.
 
Presidenti turk tha: Misioni ynë është krijimi i një korridori përgjatë kufirit tonë jugor dhe vendosja e paqes në rajon. Ne do të ruajmë integritetin territorial të Sirisë dhe do çlirojmë komunitetet nga terroristët.
 
Ministria e jashtme e Sirisë tha se veprimet armiqësore të Turqisë tregojnë ambiciet e saj ekspansioniste, dhe u zotua të konfrontohet me sulmin turk.
 
Turkish Armed Forces' armoured vehicles and armoured personnel carriers were seen in convoy towards the Syrian border at Turkey's Hatay todayTurkish commandos in armoured vehicles were seen travelling towards the Syrian border today as they are being dispatched to support border units in Hatay, Turkey