Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

Postuar: 09/10/2019 - 16:12

Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë.
 
Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni kishte nisur me qëllim për të sjellë paqe në zonën e infektuar nga terroristët.
 
 Njësitë kurde të Forcave Demokratike Siriane thanë se avionët turkë goditën rajonin në verilindje duke shkaktuar panik mes njerëzve.
 
Mediat siriane dhe një zyrtar kurd thanë se boimbardimet goditën qytetin Ras al-Ain pranë kufirit turk të mëbshtetur nga artileria dhe mortaja.
 
Erdogan tha se qëllimi i tij është eliminimi i militantëve kurdë YPG dhe atyre të ISIS për të siguruar kthimin e refugjatëve me formimin e zonës së sigurisë.
 
Presidenti turk tha: Misioni ynë është krijimi i një korridori përgjatë kufirit tonë jugor dhe vendosja e paqes në rajon. Ne do të ruajmë integritetin territorial të Sirisë dhe do çlirojmë komunitetet nga terroristët.
 
Ministria e jashtme e Sirisë tha se veprimet armiqësore të Turqisë tregojnë ambiciet e saj ekspansioniste, dhe u zotua të konfrontohet me sulmin turk.
 
Turkish Armed Forces' armoured vehicles and armoured personnel carriers were seen in convoy towards the Syrian border at Turkey's Hatay todayTurkish commandos in armoured vehicles were seen travelling towards the Syrian border today as they are being dispatched to support border units in Hatay, Turkey

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 08:10

Operacioni i ushtrisë turke në kufirin me Sirinë ka vijuar dje me luftime të ashpra në qytetin kurd Ras al Ain, ndërsa Gjermania, Franca e SHBA kanë vijuar presionin ndaj Ankarasë për ndalimin e luftës duke kërcënuar

Postuar: 12/10/2019 - 22:28

Pasi i morën jetën një adoleshenti në Bronx dhe u dënuan për veprat e tyre, dy nga 5 burrat e ban

Postuar: 12/10/2019 - 22:08

Teksa temperaturat e oqeaneve rriten, speciet detare po largohen gjithnjë e më shumë nga habita

Postuar: 12/10/2019 - 21:27

Kancelaria Angela Merkel kërkon marrëdhënie më të ngushta mes Gjermanisë dhe Francës.

Postuar: 12/10/2019 - 20:31

Emine Erdogan, gruaja e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, duke e anashkaluar plotësisht prot

Postuar: 12/10/2019 - 19:59

Presidenti i Francës Emmanuel Macron pas dështimit të kandidates së Francës për Komisionin e BE-s

Postuar: 12/10/2019 - 17:48

Një zyrtare burgjesh nga Britania e Madhe, e martuar dhe nënë e dy fëmijëve, e cila kishte kryer