Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Turqia dënon përjetë 72 të akuzuar të puçit

Turqia dënon përjetë 72 të akuzuar të puçit

Postuar: 12/07/2018 - 15:36

72 të akuzuar për grushtin e shtetit të gati dy viteve më parë, mes të cilëve një kolonel dhe major i ushtrisë, u dënuan sot me burgim të përjetshëm nga një gjykatë turke, për "tentativë shkatërrimi të rendit kushtetues" dhe 27 të tjerë morën dënime prej më shumë se 15 vjet për ndihmën e tyre në këtë cështje, sipas agjencisë shtetërore Anadolu.
 
Të dënuarit ishin akuzuar dhe për vrasjen e qëllimshme të civilëve që kishin dalë në mbrojtje të rendit kushtetues në urën e Ngushticës së Bosforit.
 
Verdikti vjen kur Turqia pritet të përkujtojë përvjetorin e dytë të puçit më të 15 korrikut 2016.
 
Ura e Stambollit është riemëruar tashmë "Ura e Martirëve të 15 Korrikut", dhe ishte një nga pikat e nxehta të konfliktit të brendshëm, ku u ,mes të tjerëve u vra aleati politik i Erdogan, Erol Olcok, dhe djali i tij 17-vjeçar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2018 - 11:08

Lindsey Coubray është një adoleshente e veçantë, e cila vuan nga urtikari aquagenic, që është sëmundja që të bën të jesh alergjik ndaj lotëve.

Postuar: 22/09/2018 - 10:18

Presidenti Emanuele Macron ka bërë sot thirrje për të mbështetur referendumin në Maqedoni, i cili

Postuar: 22/09/2018 - 09:04

Disa njerëz kane mbetur te vrare kur persona të armatosur të panjohur hapën zjarr gjatë një parad

Postuar: 22/09/2018 - 08:48

Përplasja mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka kaluar tashmë në një fazë tjetër.

Postuar: 22/09/2018 - 08:40

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gj

Postuar: 22/09/2018 - 07:50

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Greg Delawie, ka këshilluar dje në një

Postuar: 21/09/2018 - 23:23

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gj