Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Turqia paralajmëron SHBA për përmirësim ose prishje të lidhjeve

Turqia paralajmëron SHBA për përmirësim ose prishje të lidhjeve

Postuar: 12/02/2018 - 19:50

Turqia paralajmëroi sot Shtetet e Bashkuara se është kohë për përmirësim ose prishje të lidhjeve, mes dy vendeve aleate në NATO por në polemika mbi operacionin turk në Siri.
 
Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson pritet në Ankara kësaj jave për gjendjen e zgjidhjes.
 
"Marrdhëniet tona janë në një pikë kritike. Ato ose do të përmirësohen ose do të dëmtohen tërësisht”, tha ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në Stamboll.
 
SHBA i ka bërë thirrje Turqisë të tregje përmbajtje me fushatën e saj ushtarake në veri të Sirisë, por Ankaraja ka paralajmëruar SHBA për largimin e trupave të saj në rajon dhe distancimin e tyre nga grupet rebele kurde YPG, që janë shënjestra e operacione turke.
Cavusoglu i kërkoi SHBA të bënte “veprimin e arsyeshëm në Manbixh” dhe tha se bisedimet me sekretarin Tillerson do të tentonin riparimin e besimit të thyer.
"Ne kemi pritshmëri të hapura e të qarta. Nuk duam më premtime por hapa konkretë”, tha  Cavusoglu. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 16:50

Administrata  e Donald Trump do të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael nga Tel Avivi në Jeruzalem në maj. Kjo është bërë tashmë e ditur nga Departamenti i Shtetit dhe eventi do të koincidojë me përvjetorin e 70 të Izraelit.

Postuar: 25/02/2018 - 16:09

Koreja e Veriut është e gatshme të bisedojë me Shtetet e Bashkuara, kështu thotë Koreja e Jugut, në një deklaratë pasi gjenerali Kim Jong Chol, përfaqësues i Veriut, u takua me

Postuar: 25/02/2018 - 15:32

Partia Komuniste në Kinë ka propozuar largimin e kufizimit të postit presidencial, hap që i mundëson presidentit kinez, Xi Jinping të qëndrojë edhe pas vitit 2023.

Postuar: 25/02/2018 - 08:03

Partitë politike në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë, pohuan dje të kenë arritur pajtimin për të kaluar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Postuar: 24/02/2018 - 21:21

Këshilli i Sigurimit të OKB ka aprovuar rezolutën për 30 ditë armëpushim në Siri.

Postuar: 24/02/2018 - 08:14

Në një fjalim të rëndësishëm të mbajtur dje në Qendrën Konservatore të Veprimit Politik në Maryland, presidenti amerikan Donald Trump mes të tjerash iu rikthye çështjes së lotar

Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.