BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Bota

U bë “kryefjalë” e mediave të huaja për vallëzimin me Putinin, mikesha e ngushtë zhvendoset në Rusi, ja pse lëvizja ka shkaktuar polemika

U bë “kryefjalë” e mediave të huaja për

Ish-shefja e punëve të jashtme të Austrisë u zhvendos në Rusi bashkë me ponit e saj, raportoi së fundmi “The Guardian”. Karin Kneisl thuhet se do të drejtojë një qendër kërkimore në Rusi që e themeloi në bashkëpunim me Universitetin e Shën Petersburgut. Ish-ministrja e Jashtme austriake Karin Kneissl, e cila u bë “kryefjalë e mediave” në vitin 2018 për kërcimin me presidentin rus Vladimir Putin në dasmën e saj, është zhvendosur në Shën Petersburg, së bashku me kuajt e vegjël, që u transportuan nga avioni ushtarak rus. Në vitin 2018, Karin Kneissl, në atë kohë ministre e Jashtme e Austrisë, bëri bujë kur ftoi Putinin në dasmën e saj. Ajo u kritikua tej mase vetëm disa muaj pasi disa vende të BE-së, me përjashtim të Austrisë, dëbuan dhjetëra diplomatë rusë në përgjigje të sulmit ndaj Sergei Skripal. 58-vjeçari u largua nga qeveria vitin e ardhshëm. Një figurë shumë e diskutueshme në vendin e saj, Kneissle u transferua në Francë në shtator 2020 dhe u bë kolumniste për “Russia Today”. Në një postim në Telegram të mërkurën, ajo shprehu shqetësimin që lëvizja e saj kishte marrë konotacione politike. Javën e kaluar, dy nga poniet e saj u çuan në Shën Petersburg me një aeroplan ushtarak nga baza ajrore ruse në Khmeimim, Siri, sipas një raporti nga uebfaqja investigative ruse Insider. Në qershor, Kneisl hapi Qendrën Gorky, një institut në Universitetin e Shën Petersburgut që funksionon nën udhëheqjen e saj. Qendra u krijua për të "ndihmuar në përcaktimin e politikës për Federatën Ruse" me fokus në Lindjen e Mesme. Dy vjet më parë, Kneislova iu bashkua bordit të drejtorëve të gjigantit rus të naftës Rosneft. Ajo dha dorëheqjen në maj të vitit 2022.