Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U dënuan gabimisht, kjo është shuma që qeveria duhet t’iu paguaj si shpërblim 6 personave

Postuar: 11/02/2019 - 08:09

Qeveria e Maqedonisë do të paguajë 1.2 milionë euro kompensim për gjashtë persona të dënuar gabimisht për terrorizëm.

Kanali televiziv lokal Sitel raporton se kompensimi përfshin 5,500 denarë ose 101,40 dollarë për çdo ditë që kanë kaluar në burg, po ashtu edhe kostot e gjykimit.

Të gjashtë personat, së bashku me pesë të tjerë që janë në arrati. Ata u dënuan në vitin 2011 për vendosjen e një mine në një rrugë lokale në 2003, ku u vranë dy ushtarë të NATO-s dhe një shtetas maqedonas. Dëshmitari kryesor i prokurorisë më vonë u zbulua se ishte torturuar nga policia.

Të arrestuarit u liruan përkohësisht në vitin 2015. Prokuroria e shtetit vendosi të heqë dorë për rastin vitin e kaluar.

Ndërsa pesë personat e dënuar në mungesë nuk do të marrin kompensim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 18:40

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha sot homologut të tij rus Vladimir Putin se Moska duhet të zbatojë parimet demokratike bazë dhe se është e drejtë të ruhet dialogu mes dy vendeve, për të avancuar në krizat nd

Postuar: 19/08/2019 - 18:12

Aktori amerikan Paul Walker, protagonist në filmin me disa seri të “Fast & Furious&rdqu

Postuar: 19/08/2019 - 15:32

Ministri turke e mbrojtjes  ka dënuar sot Sirinë për sulmin ndaj karvanit të saj ushtarak

Postuar: 19/08/2019 - 15:09

Turqia ka ashpërsuar fushatën kundër militantëve kurdë duke shkarkuar tre kryebashkiakë dhe arr

Postuar: 19/08/2019 - 15:07

Dy partnerët e koalicionit qeverisës në Itali përfundimisht kanë shprehur mosbesim ndaj njëri-t

Postuar: 19/08/2019 - 15:03

Jeremy Corbyn ka thënë se Britania e Madhe do të përballet me krizë të Brexit dhe është zotuar

Postuar: 19/08/2019 - 14:53

Një anije iraniane e sekuestruar nga Gjibraltari – që nga korriku – me dyshimin se