BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

U qëllua mbi 10 herë me thikë në trup dhe fytyrë, vjen lajmi i mirë për shkrimtarin e njohur, por rrezikon të humbasë...

U qëllua mbi 10 herë me thikë në trup dhe fytyrë, vjen

Një ditë pas u plagos rëndë gjatë një sulmi në Amerikë, shkrimtari Salman Rushdie ka dalë sot nga intubimi.

Sipas “BBC”, gjendja e tij ka nisur të përmirësohet ngadalë, por vijon të rrezikojë të humbë njërin sy si pasojë e goditjes me thikë.

Kujtojmë se Rushdie është përballur për vite të tëra me kërcënime për vdekje për romanin e tij “Vargjet Satanike”, të cilin disa besimtarë myslimanë e konsiderojnë si blasfemi.

Personi i akuzuar për sulmin është lënë në paraburgim pa lirim me kusht. Hadi Matar dyshohet se u afrua pranë skenës ku po mbahej seminari dhe qëlloi Rushdien të paktën 10 herë në qafë, fytyrë dhe bark.

Përpara sulmit, Rushdie ishte gati të mbante një fjalim se si SHBA. Romancieri u detyrua të fshihej për gati 10 vjet pas botimit të Vargjeve Satanike në 1988. Shumë myslimanë reaguan ashpër ndaj tij, duke argumentuar se portretizimi i Profetit Muhamed ishte një fyerje e rëndë për besimin e tyre.

Ai u përball me kërcënime me vdekje dhe udhëheqësi i atëhershëm iranian, Ayatollah Ruhollah Khomeini, nxori një dekret duke bërë thirrje për vrasjen e tij, duke vendosur një shpërblim prej 3 milion dollarësh.

Më të lexuarat