Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Uashington, Trump pret Viktor Orban: Jemi si vëllezër binjakë

Postuar: 15/05/2019 - 18:06

Presidenti amerikan Donald Trump ka pritur dje në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin problematik të Hungarisë Viktor Orban me të cilin duket se kishin gjetur mjaft terren të përbashkët politik, sipas të dërguarit amerikan në Budapest.
 
Dy liderët ia kishin kaluar aq mirë sa që në fund të takimit Trump kishte thënë “është sikur të ishim vëllezër binjakë,” tha ambasadori amerikan David Cornstein, i cili ishte prezent gjatë takimit.
 
Takimi i tyre ishte kulminimi i kthesës së politikës amerikane nën presidencën e Trump i cili ashtu si lideri hungarez është fokusuar në kufizimin e emigracionit dhe politika të tjera me natyre nacionaliste apo siç janë quajtur “izolacioniste”.
 
Trump lavdëroi Orban si një lider “i fortë e i respektuar” gjë që u kritikua nga senatorët demorkatë prej të dhënave të dobëta të demorkacisë së qeverisë së Orban dhe thellimit të lidhjeve me Rusinë dhe Kinën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/08/2019 - 14:27

Një i vdekur, një i plagosur rëndë dhe një tjetër i plagosur lehtë, janë viktima të cilët kanë mbetur gjatë përleshjes që ndodhi të shtunën në mbrëmje pas orës 11:00 në pjesën e kampit ku mbahen fëmijët e mitur të ref

Postuar: 25/08/2019 - 13:59

Në përfundim të ndeshjes mes Solinit dhe Sesveten në ligën e dytë kroate, është shënuar një rast

Postuar: 25/08/2019 - 12:12

Një grua indigjene Pataxó qan, ndërsa Amazon vazhdon të digjet pas saj, duke shkrumbuar zonën pyj

Postuar: 25/08/2019 - 09:30

Një çift amerikan vdiq tragjikisht në Teksas 5 minuta pas përfundimit të dasmës së tyre.

Postuar: 25/08/2019 - 08:17

Në ndryshim nga edicionet e zakonshme të mirësjelljes, hapja e djeshme e Samitit të 7 vendeve dem

Postuar: 24/08/2019 - 23:07

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë ditën e sotme se Bashkimi Europian është i

Postuar: 24/08/2019 - 22:34

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk gjejnë qetësi nga vrasjet.