BREAKING NEWS

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin për gjyqin ndaj Fatmir Mediut

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt përjashtimit nga PD për shkeljen e statutit, mashtrimit të aleatëve dhe mbështetje të linjës anti-amerikane të Berishës

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt
x
BREAKING NEWS

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën e zezë” Ilir Metën, Gazment Bardhin dhe 26 deputetë të tjerë, zbardhen prapaskenat e bujshme nga mesazhi i SHBA

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën
x
BREAKING NEWS

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para gjykatëses Kotelly, sot ish-agjenti i FBI paraqitet në gjykatën e Uashingtonit, rendohen pozitat e kryeministrit shqiptar

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët e SPAK dhe si emrat në ‘listat e zeza’ nga SHBA po shkaktojnë “gjëmën” në Shqipëri

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët
x
BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x

Bota

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë, çfarë misteri fsheh vizita e tij?

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë,

Një vizitë sekrete në Kinë në një përpjekje për të shkrirë marrëdhëniet midis gjigantit aziatik dhe Shteteve të Bashkuara. Drejtori i CIA-s, William Burns, fluturoi mbi Murin KInez majin e kaluar, në një kohë tensioni maksimal midis Uashingtonit dhe Pekinit.  Misioni top-sekret i një prej zyrtarëve më të besuar të Presidentit Biden sinjalizon se sa e shqetësuar është Shtëpia e Bardhë për përkeqësimin e marrëdhënieve midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, raportoi Financial Times .

Duke cituar pesë burime të informuara, FT raporton se Burns, një ish-diplomat që ka kryer shpesh misione delikate jashtë vendit në të kaluarën, ka pasur bisedime me zyrtarë kinezë, duke përfshirë qartë zyrtarë të inteligjencës. Pesë persona të njohur me situatën thanë se Burns, një ish-diplomat i nivelit të lartë, të cilit shpesh i besohen misione të ndjeshme jashtë shtetit, kishte udhëtuar në Kinë për bisedime me zyrtarë. Një person tjetër theksoi se Burns nuk kishte angazhime diplomatike dhe u takua vetëm me zyrtarë të inteligjencës.

Historia dyshohet se ka ndodhur në një kohë tensionesh diplomatike. Misioni i Burns ndodhi në të njëjtin muaj me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivanu takua me shefin e politikës së jashtme të Pekinit, Ëang Yi në Vjenë. Kujtojmë se Burns është zyrtari amerikan i nivelit më të lartë që ka udhëtuar në Kinë që nga korriku 2021. Shkurtin e kaluar Antony Blinken anuloi vizitën e tij të planifikuar në minutën e fundit pasi tullumbace e spiunazhit kinez u pa mbi Shtetet e Bashkuara, më pas u rrëzua nga Uashingtoni, e cila përkeqësoi më tej tensionet mes dy vendeve. Burns nuk është i panjohur për misionet delikate jashtë vendit, si kur, në nëntor 2021, ai shkoi në Moskë për të paralajmëruar rusët që të mos pushtojnë Ukrainën. “Muajin e kaluar, drejtori Burns udhëtoi për në Pekin, ku u takua me homologët kinezë dhe theksoi rëndësinë e mbajtjes së linjave të komunikimit të hapura në kanalet e inteligjencës”, tha zyrtari amerikan.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë

Misioni i Burns u zhvillua në të njëjtin muaj kur Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, u takua me Ëang Yi , zyrtarin më të lartë të politikës së jashtme të Kinës, në Vjenë.

Udhëtimi i Burns ishte gjithashtu vizita e nivelit më të lartë në Kinë nga një zyrtar amerikan që kur Zëvendës Sekretarja e Shtetit Ëendy Sherman udhëtoi në Tianjin në korrik 2021. Një përfitim i dërgimit të Burns është se ai respektohet njësoj nga demokratët dhe republikanët dhe gjithashtu i njohur mirë për zyrtarë kinezë. “Ata e njohin si një bashkëbisedues të besuar. Ata do ta mirëprisnin mundësinë për ta angazhuar në heshtje prapa skenave, "tha Haenle, tani drejtore e qendrës kërkimore Carnegie China.

"Si një diplomat dhe oficer i inteligjencës me përvojë, Burns është në një pozicion unik për t'u përfshirë në një dialog që mund të kontribuojë potencialisht në qëllimin e administratës Biden për të stabilizuar lidhjet dhe për të vendosur një dysheme nën marrëdhëniet," tha Bonnie Glaser, një eksperte kineze në Fondi gjerman Marshall. Ndërkohë, marrëdhëniet SHBA-Simo janë në minimum.