BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Polonia braktis Ukrainën, Varshava ndalon furnizimin me armë

Polonia braktis Ukrainën, Varshava ndalon furnizimin me armë

Ukraina duket se po humbet Poloninë një nga aleatët e saj më të vendosur në luftën e saj kundër Rusisë. Vendimin e bëri të ditur kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki, gjatë një fjalimi televiziv, si kundërpërgjigje për mosmarrëveshjet që kanë lindur mes dy vendeve për importet e grurit.

“Ne nuk po transferojmë më armë në Ukrainë, sepse tani po armatosim Poloninë me armë më moderne,” tha Moraëiecki duke shtuar se Varshava do të rrise numrin e produkteve të ndaluara nëse Ukraina përshkallëzon mosmarrëveshjen për drithërat.

Mosmarrëveshja e grurit filloi pasi Rusia mbylli korsitë kryesore të transportit të drithërave në Detin e Zi dhe e detyroi Ukrainën të gjente rrugë alternative tokësore. Kjo nga ana tjetër çoi në sasi të mëdha drithi që përfundonin në Evropën Qendrore. Ndaj Bashkimi Evropian ndaloi përkohësisht importet e grurit në pesë vende, Bullgari, Hungari, Poloni, Rumani dhe Sllovaki, për të mbrojtur fermerët vendas.

Ndalimi përfundoi më 15 Shtator dhe BE zgjodhi të mos e rinovojë atë, por Hungaria, Sllovakia dhe Polonia vendosën të vazhdojnë ta zbatojnë atë.

Në fillim të kësaj jave, Ukraina ngriti padi në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) kundër këtyre vendeve lidhur me ndalimet, të cilat sipas saj ishin një shkelje e detyrimeve ndërkombëtare.

Mosmamarrëveshjet mes dy vendeve i shtuan akoma më shumë komentet e bëra nga Presidenti Volodymyr Zelensky në OKB, i cili tha se disa vende kishin shtirur solidaritet me Ukrainën.

Varshava thirri menjëherë ambasadorin e Ukrainës për të dhënë shpjegime, ndërsa i denoncoi si “të pajustifikuara deklaratat lidhur me Poloninë.