BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Ukraina merr qytetin e parë “rus”, pritet sulm me armë bërthamore nga Putini? Ekspertët zbardhin skenarët

Ukraina merr qytetin e parë “rus”, pritet sulm me armë

Ushtria e Ukrainës është futur sot në qytetin Liman të rajonit të Luhanskut pas një lufte të ashpër dhe një rrethimi disa ditor. Gjithçka është duke ndodhur në kuadër të kundërofensivës ukrainase në lindjen që mbahet e pushtuar nga rusët.

Rimarrja e këtij qyteti ndodh vetëm 24 orë pasi Putini shpalli aneksimin e zonave lindore të Ukrainës duke kërcënuar me sulm bërthamor këdo që do të “guxonte të shkelte sovranitetin e Rusisë”.

Në fakt, Liman është një qytet ukrainas dhe kështu njihet ndërkombëtarisht pavarësisht pretendimeve të rusëve.

Megjithatë, ekspertë të sigurisë janë duke bërë ironi tashmë me pretendimet e Putinit duke theksuar se nëse është kështu, pra që Luhansku është pjesë e Rusisë, atëhere Ukraina sapo ka marrë qytetin e parë rus dhe tashmë Kremlini duhet të nisë një sulm bërthamor.

Por a do ta bëjë Putini këtë? Shërbimet sekrete amerikane theksojnë se nuk ka ndonjë aktivitet të shtuar të forcave bërthamore të Rusisë, ndërsa britanikët i tremben realisht një çmendurie nga Rusia.

Ukraina merr qytetin e parë “rus”, pritet sulm me armë