BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x
BREAKING NEWS

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/ Rithemelimi zbardh agjendën, ja si do të mësohen emrat fitues. Berisha e Paloka do të…

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x

Bota

Ukraina merr vendimin drastik për 13 gazetarë të huaj

Ukraina merr vendimin drastik për 13 gazetarë të huaj

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU)  ka ndaluar 13 gazetarë të huaj të hyjnë në vend që nga fillimi i pushtimit rus, sepse ata prodhonin “materiale të porositura për propagandistët e Kremlinit”.

“Në artikujt e tyre provokues, ata publikuan dezinformata rreth situatës në front dhe shpifën për ushtrinë ukrainase,” tha shërbimi në një deklaratë sot.

Ndalimi i hyrjes është fillimisht i vlefshëm për tre vjet. Në një rast, një gazetar holandez u deportua pasi publikoi foto të një depoje karburanti në Odessa të goditur nga raketa. Ndalimi u zgjat deri në 10 vjet pasi gazetari holandez u përpoq të rihynte në vend.

Kur shpërtheu lufta, autoritetet vendosën rregulla të rrepta për publikimin e imazheve të objektivave politike dhe ushtarake të goditura nga forcat ushtarake ruse.

Censura sipas ligjit ushtarak gjithashtu ndalon mbulimin gazetaresk të lëvizjeve dhe pozicioneve të ushtrisë ukrainase.

Gazetarët e huaj gjithashtu përballen me akuza për spiunazh, përveç dëbimit për shkelje.

SBU njoftoi po ashtu arrestimin e kritikëve të qeverisë ukrainase, duke përfshirë gazetarin e Odessa, Yuri Tkachev. Ai ndodhet në paraburgim prej gati dy muajsh për akuzën e armëmbajtjes pa leje.