BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

Ukraina në alarm, rriten shqetësimet për centralin bërthamor

Ukraina në alarm, rriten shqetësimet për centralin bërthamor

Ukraina synon më shumë depo armësh ruse ndërsa frika për sigurinë rritet në termocentralin bërthamor të pushtuar nga Rusia

Zyrtarët ukrainas raportuan se më shumë depo armësh ruse janë shënjestruar nga ushtria e vendit, mes shqetësimeve në rritje për sigurinë mbi një central bërthamor të pushtuar nga Rusia në jug të Ukrainës.

Depo “të mëdha” të armëve në rajonin e Hersonit janë shkatërruar gjatë natës, tha më 14 gusht Yuri Sobolevskiy, nënkryetari i parë i këshillit rajonal të Hersonit.

“Ka informacione të konfirmuara për shkatërrimin e objekteve si në Nova Kakhovka ashtu edhe në Muzikyvka. Aty ndodheshin magazina mjaft të mëdha ushtarake me armë dhe municione. Aty ishin ruajtur edhe pajisje ushtarake”, tha ai për mediat ukrainase.

Për disa javë, ushtria e Ukrainës është përpjekur të hedhë bazat për një kundërofensivë për të rimarrë rajonin Hherson të Ukrainës jugore, i cili kufizohet me Krimenë dhe ra në duart e rusëve menjëherë pas pushtimit të 24 shkurtit.

Një zyrtar lokal ukrainas raportoi më 13 gusht se një sulm ukrainas kishte dëmtuar urën e fundit funksionale mbi lumin Dnieper, duke dëmtuar edhe më tej linjat e furnizimit rus.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar forcat ruse që të mos përdorin termocentralin bërthamor të Zaporizhjas për qëllime ushtarake.

“Çdo ushtar rus që ose qëllon në uzinë, ose qëllon duke përdorur uzinën si mbulesë, duhet të kuptojë se ai bëhet një objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës më 13 gusht.

Presidenti ukrainas tha se bombardimet e fundit në uzinë kanë rritur kërcënimin e një rrjedhje rrezatimi dhe ai tha se diplomatët ukrainas dhe shtetet partnere “do të bëjnë gjithçka për të siguruar” që sanksionet e reja të bllokojnë industrinë bërthamore ruse.

Zaporizhja është centrali më i madh bërthamor në Evropë dhe në të gjenden gjashtë nga 15 reaktorët që gjenden në Ukrainë. Forcat ruse e kanë nën kontroll këtë central që nga ditët e para të pushtimit në Ukrainë./REL