BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Bota

Ukraina në vështirësi, Gjermania merr vendimin e rëndësishëm

Ukraina në vështirësi, Gjermania merr vendimin e

Gjermania do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, raportoi gazeta Der Spiegel të martën në mbrëmje, duke cituar burime të paidentifikuara. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka vendosur të dorëzojë tanke luftarake në Ukrainë pas “muajsh debati”.

Kjo do të jetë pjesë e një përpjekjeje më të madhe për aleatët që të dërgojnë tanke në Ukrainë, shtoi raporti. Ndërkohë, administrata Biden po finalizon planet për të dërguar tanke Abrams të prodhuara nga SHBA në Ukrainë dhe mund të bëjë një njoftim brenda kësaj jave, sipas tre zyrtarëve amerikanë të njohur me diskutimet. Një njoftim për tanket mund të jetë pjesë e një përpjekjeje për të thyer bllokimin diplomatik me Gjermaninë, e cila i tregoi SHBA-së javën e kaluar se nuk do të dërgonte tanket e saj Leopard në Ukrainë, nëse SHBA-ja gjithashtu nuk pranonte të dërgonte tanket e saj M1 Abrams.

CNN kontaktoi qeverinë gjermane për koment të martën në mbrëmje, por nuk ka marrë një përgjigje. Ndërkohë, parlamenti gjerman do të debatojë ende për çështjen e diskutueshme të dërgimit të mundshëm të tankeve Leopard në Ukrainë të mërkurën në mëngjes. Ushtria gjermane ka 320 tanke Leopard 2 në posedim, por nuk zbulon se sa prej tyre do të ishin gati për betejë, tha më parë një zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes.