BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Ukraina “shuplakë" të fortë Rusisë, Kievi bën gati nisjen e madhe, detajet e fundit shpërndahen me shpejtësi

Ukraina “shuplakë" të fortë Rusisë, Kievi

Rreth 60 anije ukrainase me grurë mund të dërgohen deri në gjashtë mujorin e parë të 2023-shit në disa nga vendet më të varfra të botës në Afrikë. Lajmin e ka bërë publik vetë presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky për “The Guardian”.

Zelenskiy tha se anijet që lëvizin nga porti ukrainas i Odesa mund të arrijnë pikat e nxehta humanitare si Sudani, Jemeni dhe Somalia, por vetëm për sa kohë që financimi ndërkombëtar vjen për të subvencionuar grurin.

Skema e grurit është duke u organizuar nga njësitë qeveritare, OJQ0-ve dhe korporatave private. Tre anijet e para do të largoheshin nga Odesa për në Sudan, Somali dhe Jemen, megjithëse një anije e financuar nga Gjermania tashmë është nisur për në Etiopi.

Kjo nismë vjen si një përkujtim për “Holodomor”, ngjarje ku miliona ukrainas vdiqën nga uria përgjatë viteve 1932-1933, të shkaktuar nga sistemi bolshevik. Ndaj, ky program ka për synim të parandalojë urinë ose të paktën ta reduktojë atë.

Agjencia e SHBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) tashmë ka rënë dakord të sigurojë deri në 20 milion dollarë nëpërmjet Programit Botëror të Ushqimit të OKB- së., Sekretari i jashtëm britanik James Cleverly, njoftoi se do ketë fonde shtesë për vizitën e tij në Ukrainë.