BREAKING NEWS

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e rëndësishme në vendin tonë (VIDEO-LIVE)

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e
x
BREAKING NEWS

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe ka një lutje për të gjithë: Më është rikthyer sërish tumori në tru. Të mërkurën do duhet prapë me u përballë mes jetës edhe vdekjes!

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Ulen rastet e infektimit në SHBA, ndërsa hyjnë në fuqi rregullat për vaksinim të detyruar

Ulen rastet e infektimit në SHBA, ndërsa hyjnë në fuqi

Ndërsa më shumë rregulla të vaksinimit të detyruar po futen në efekt, numri i rasteve të infektimeve në shkallë kombëtare vazhdon të ulet. Por kundërshtimi ndaj vaksinimit vazhdon të jetë problem.

Në Çikago po ashpërsohet beteja gjyqësore mes organeve drejtuese të qytetit dhe sindikatës së policisë, me rreth gjysmën e këtyre të fundit të pavaksinuar. Lori Lightfoot është kryetare e bashkisë së Çikagos.

“Kemi vënë re shumë dezinformata me sindikatën e policisë dhe kryesisht me udhëheqjen e saj. Gjysëm të vërteta dhe sinqerisht gënjeshtra të pasta për të nxitur kundërshtime.”

Qyteti ka njoftuar se atyre që nuk vaksinohen do t’u ndërpritet rroga. Sindikata e policisë ka ngritur padi kundër urdhërit të kryebashkiakes.

Në qytetin Seattle departamenti i policisë po bën përgatitje para afatit të vaksinimit të detyruar të hënën, ku të gjithë policët e vaksinuar duhet të provojnë se janë imunizuar, pasi ka shqetësime se departamenti do të humbasë qindra policë që nuk duan të vaksinohen.

Në Everett të shtetit Uashington, rreth 200 punonjës të kompanisë Boeing protestuan kundër urdhërit për vaksinim të detyruar i cili futet në efekt me 8 dhjetor.

Ndërkohë në San Françsiko janë zbutur rregullat për mbajtjen e maskës. Në disa mjedise nuk kërkohet mbajtja e tyre nëse të gjithë janë të vaksinuar plotësisht dhe nuk ka më shumë se 100 njerëz.

“Është ndjesi e mirë që qyteti mori këtë vendim që ne të heqim maskat dhe të komunikojmë me kolegët tanë si më parë”, thotë një punonjëse.

Ndërkohë një panel i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shqyrtojë rekomandimet për doza përforcuese të vaksinave Moderna dhe Johnson and Johnson./voa