Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ultimatumi amerikan për Turqinë

Postuar: 22/05/2019 - 18:25

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë Turqisë dy javë të heqin dorë nga blerja e sistemeve kundërajrore ruse S-400 në favor të sistemit amerikan “Patriot”, ka kumtuar televizioni amerikan CNBC, duke cituar burimet e informuara mirë.
 
“Deri në fund të javës së parë të qershorit Turqia duhet të anulojë marrëveshjen me Rusinë në vlerë prej disa miliardë dollarësh dhe në vend të kësaj të blejë sistemet për mbrojtje kundër raketave “Patriot” të cilat në SHBA i ka prodhuar kompania “Raytheon” ose në të kundërtën do të përballet me përjashtim nga programi F-35 me humbje të njëqind aeroplanëve F-35 të premtuar, me futje të sanksioneve amerikane dhe reagim të mundshëm të NATO-s, ka kumtuar ky televizion.
 
Sipas fjalëve të burimit, “ky është propozimi i fundit i Departamentit të Shtetit”.
 
Më herët Turqia ka kumtuar se nuk do të heqë dorë nga planet për blerje të S-400 dhe se seria e parë e sistemit të mbrojtjes kundërajrore do të hyjë në vend në korrik.
 
SHBA pretendojnë se sistemet S-400 nuk i përgjigjen standardeve të NATO-s, kërcënojnë me sanksione për shkak të blerjes së mundshme të tyre dhe shumë herë kanë thënë se mund ta shtyjnë apo prishin procesin e shitjes për Turqinë të aeroplanëve më të rinj F-35. Turqia është një prej pjesëmarrëseve të programit amerikan F-35. Ajo gjithashtu shpesh ka deklaruar se S-400 nuk paraqet kërcënim për F-35 amerikan.
 
Turqia tashmë e ka dërguar personelin ushtarak në Rusi për trajnim për udhëheqje të sistemeve S-400, ka deklaruar ministri i mbrojtjes i Turqisë Hulusi Akar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 16:11

Teherani premtoi sot të kundërpërgjigjet ashpër ndaj sulmeve të mundshme të SHBA, pasi si Uashingtoni dhe Riadi akuzuan republikën islamike për sulmin me bomba ndaj rafinerive saudite.
 

Postuar: 20/09/2019 - 15:56

Një film mbi disa striptiste manipuluese me Jennifer Lopez në rolin kryesor, është ndaluar nga

Postuar: 20/09/2019 - 15:38

Ish-presidenti diktator i Tunizisë ka ndërruar jetë në moshën 83 vjecare, konfirmon familja e t

Postuar: 20/09/2019 - 15:33

Mijëra peshq të ngordhur kanë mbushur brigjet e liqenit Koroneia, në Greqinë veriore, si rezult

Postuar: 20/09/2019 - 15:26

Ministria e Jashtme e Kinës akuzoi të enjten ligjvënësit amerikanë për ndërhyrje në punët e saj

Postuar: 20/09/2019 - 15:24

Hetuesit po hetojnë lidhur me dyshimet, se punonjës të Airbusit kanë pasuar dokumenta sekrete t

Postuar: 20/09/2019 - 15:22

“Ne kemi mësuar se presidenti (Donald Trump) ka përfunduar marrëveshjen dhe ne kemi mësua