Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Uragan i fuqishëm në SHBA/ Reagon Trump: Një nga stuhitë më të këqija, mbi 1 mln njerëz janë urdhëruar të evakuohen

Postuar: 11/09/2018 - 10:32

Qendra Kombëtare e Uraganeve në Shtetet e Bashkuara bëri të ditur se një uragan i kategorisë 4 në Atlantik po mbledh fuqi dhe tha se pritet të godasë Bregun Lindor të SHBA-së të enjten.

Parashikuesit e motit thanë se uragani Florence aktualisht ka erëra prej 220 kilometrash në orë dhe se pritet të forcohet në ditët e ardhshme.

Stuhia pritet të zbarkojë në mes të Karolinës së Jugut dhe Virxhinias, duke sjellë erëra të forta dhe shira të rrëmbyeshëm.

Guvernatorët e disa shteteve kanë shpallur tashmë gjendje të jashtëzakonshme.

Zyrtarët thanë se mbi një milion njerëz janë urdhëruar të evakuohen.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, lëshoi po ashtu disa paralajmërime për uraganin Florence.

“Një nga stuhitë më të këqija në shumë vite do të godasë Bregun Lindor”, tha Trump në njërin nga postimet e tij në Twitter.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/04/2019 - 18:56

Një stuhi e fuqishme rëre nga Saharaja do të prekë gadishullin e Ballkanit dhe pjesën më të madhe të Evropës.

Postuar: 23/04/2019 - 18:30

Pas zjarrit, vjen shiu, një tjetër kërcënim për simbolin ikonë të Parisit.

Postuar: 23/04/2019 - 15:45

Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini ka pranuar sot problemet me aleatët e 5-Yje, duke t

Postuar: 23/04/2019 - 15:27

I ashtuquajturi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmet terroriste në Shri Lanka sot, duke

Postuar: 23/04/2019 - 10:20

Qeveria gjermane dëshiron të ndryshojë ligjin për azil.

Postuar: 23/04/2019 - 09:44

Serbia do dhurojë 1 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre Dame.

Postuar: 23/04/2019 - 09:03

Rrënojat e një anijeje australiane të fundosur nga një nëndetëse japoneze në Luftën e Dytë Botëro