Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ushtria greke dënon shkeljet e marinës turke në Egje

Postuar: 17/02/2017 - 18:34

Një patrullë detare e Turqisë ka lëshuar disa të shtëna të premten në ujërat territoriale greke, njoftonte ushtria greke, duke e quajtur incidentin “serioz”.

Barka e patrullës turke u largua nga zona pranë ishullit Farmakonisi, pasi një luftanije greke u afrua duke dhënë paralajmërime, tha një burim ushtarak për agjencinë AFP.

"Ky ishte një incident serioz dhe me cilësi të ndryshme nga shkeljet e tjera të raportuara nga Greqia në Egje.

Ushtria greke tha se mbetej në gjendje "mbikëqyrjeje të përforcuar" pas incidentit.

Disa burime njoftonin se Turqia kishte paralajmëruar për manovra ushtarake në këtë zonë, të cilat ishin refuzuar nga Greqia sepse përfshinin dhe ujërat greke.

Në fund të janarit, pas tensioneve në rritje mes fqinjëve, mjete detare turke e greke u konfrontuan për një kohë të shkurtër pranë një grupi ishujsh të debatuar në Egje.

Të vendosur pranë brigjeve turke dhe të pretenduara nga Ankaraja, ishujt shkëmborë të pabanuar kanë qenë prej kohësh një pikë e nxehtë e debatit të demarkacionit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Liderët botërore reagojnë ndaj fitores së Merkel dhe ngritjes së AfD

Postuar: 25/09/2017 - 16:49

Liderët botërorë përfshi dhe presidentin francez Emmanuel Macron kanë përgëzuar sot Angela Merkel për fitoren, ndërsa krerët e të djathtës radikale evropiane ngritën lart hyrjen në parlament të AfD.
 
Fushata Gjermani: Fiton Angela Merkel por e djathta radikale shton radhët

Postuar: 25/09/2017 - 16:46

Kancelarja gjermane Angela Merkel fitoi dje mandatin e katërt në krye të vendit, pas zgjedhjeve të fundjavës, ku partia e të djathtës gjithashtu hyn në parlament për herë të p

Postuar: 25/09/2017 - 16:43

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe tha sot se parlamenti do të shpërndahet dhe zgjedhje të reja do të mbahen në tetor, ku Abe do të sfidohet nga kryebashkiakja e Tokios, Yuri
Francë, kamionistët bllokojnë rrugët në protestë ndaj reformave të punës

Postuar: 25/09/2017 - 16:42

Kamionistët francezë ngritën sot bllokada rrugore pranë depozitave të naftës në të gjithë vendin, në protestë ndaj reformave të punës së presidentit  Emmanuel Macron.
Referendumi kurd, Erdogan kërcënon me ndalimin e naftës

Postuar: 25/09/2017 - 16:40

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan tha sot se Ankaraja do të mbyllë kufijtë e saj me veriun e Irakut dhe do të bllokojë importet e naftës nëse vazhdojnë me referendumin e pav

Postuar: 24/09/2017 - 21:47

Sipas sondazheve të fundit kancelarja Angela Merkel fitoi mandatin e katërt për të qeverisur vendin ka folur para popullit gjerman.

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkom