BREAKING NEWS

Yuri Kim jep ULTIMATUMIN për politikën shqiptare: Kjo gjë nuk të ndodhë në zgjedhjet e 25 prillit, parandaloni... (Mesazhi i plotë)

Yuri Kim jep ULTIMATUMIN për politikën shqiptare: Kjo gjë nuk
x

Bota

Vaksina anti-Covid/ BE dhe ‘Moderna’ japin lajmin e madh: Ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Vaksina anti-Covid/ BE dhe ‘Moderna’ japin lajmin e madh: Ja

Nga Brukseli, presidentja e Bashkimit Europian Ursula von der Leyen anunçoi nënshkrimin e një kontrate të re me kompaninë farmacuetike “Moderna” lidhur me sigurimin e vaksinës anti-Covid.

BE ka arritur tashmë marrëveshjen me kompaninë amerikane lidhur me blerjen 160 milionë dozave të vaksinës që ende nuk ka dale në treg.

Marrëveshja BE-Moderna do të zyrtarizohet ditën e nesërme.

Akordi vjen pak orë pasi Rusia deklaroi se vaksina e saj anti-Covid, “Sputnik V”, ka një efikasitet prej 95% dhe kushton për tregun ndërkombëtar më pak se 10 dollarë për të dyja dozat.

Më të lexuarat