BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Bota

Vaksina do të jetë me detyrim? Zbardhet vendimi i qeverisë italiane: Ja kur do mbërrijnë dozat e para

Vaksina do të jetë me detyrim? Zbardhet vendimi i qeverisë

Numri i infektimeve në Itali po pëson rritje ku vetëm gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan mbi 36 mijë raste të reja. Në këto kushte qeveria italiane ka hartuar një plan për vaksinimin e 1.7 milionë qytetarëve me 3.4 milionë dozat e para që pritet të mbërrijnë në janar.

Kjo u deklarua nga komisioneri për urgjencën, Domenico Arcuri, i cili u shpreh se secilit person do t’i duhet të jepen dy doza, ku përparësi do të kenë personat më vulnerabël dhe më të ekspozuarit ndaj virusit. Ai theksoi se vaksinimi në Itali nuk do të jetë i detyrueshëm.

“Tani për tani, nuk ka asnjë detyrim për t’u vaksinuar. Shpresa është që të vaksinojmë një pjesë të rëndësishme të popullsisë në gjysmën e parë ose në tremujorin e tretë të vitit 2021. Por ne nuk e dimë se sa italianët do të duan ta marrin vaksina. Sasia e vaksinave do të rritet me kalimin e kohës, ne do të kemi progresivisht më shumë doza çdo muaj krahasuar me 3.4 milion në janar. Brenda disa muajsh do të jemi në gjendje të arrijmë të ashtuquajturën administratë në shkallë të gjerë në 2021. E imja është një shpresë, jo një parashikim“, tha ai.

Më të lexuarat