BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Bota

Vaksina e Pfizer dhe BioNTech, ministri i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe zbulon kur do të jetë gati për publikun

Vaksina e Pfizer dhe BioNTech, ministri i Shëndetësisë në

Ministri i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe, Matt Hancock tha të premten se nëse vaksina e Pfizer / BioNTech miratohet nga ekuivalenti i Mbretërisë së Bashkuar i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, mund të jetë gati deri në muajin tjetër.

Hancock tha se qeveria i ka kërkuar zyrtarisht Agjencisë Rregullatore të Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MRHA), për të vlerësuar vaksinën e Pfizer / BioNTech për përshtatshmërinë e saj për autorizim.

“Nëse vaksina aprovohet, ajo natyrisht do të jetë në dispozicion në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga NHS jonë falas, në pikën e një dërgese, në përputhje me nevojën për aftësinë për të paguar,” tha Hancock.

Ai shtoi se nëse vaksina do të miratohet, qeveria do të jetë e gatshme të fillojë vaksinimin muajin tjetër si dhe pjesën më të madhe të vitit të ri.

Hancock gjithashtu tha se shifrat nga sondazhi i Zyrës së Statistikave Kombëtare (ONS) të Mbretërisë së Bashkuar, që u botuan të premten janë “premtuese dhe tregojnë se piku i dytë është i rrafshuar”.

Sidoqoftë, ai u bëri thirrje britanikëve që të qëndrojnë të vendosur pasi ka ende shumë pacientë në spitale në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ndërsa 511 qytetarë humbën jetën që nga e premtja. 

Më të lexuarat