BREAKING NEWS

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri

Mbi 2 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, ja sa raste
x

Bota

Vaksina e Pfizer kundër COVID-19, ministri Di Maio u jep lajmin e mirë italianëve

Vaksina e Pfizer kundër COVID-19, ministri Di Maio u jep lajmin e mirë

Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio tha ditën e sotme se vendi i tij  do të jetë ndër vendet e para në botë që do të marrë vaksinën anti-Covid.

“Italia është pjesë e dy marrëveshjeve të mëdha ndërkombëtare, ajo me Pfizer dhe ajo me AstraZeneca, të cilat kanë përparuar dhe po arrijnë sukses të madh në prova,”-tha ai.

Sipas të dhënave të fundit, numri i rasteve me COVID-19 ka pësuar rënie në Itali, por niveli i vdekshmërisë është rritur prej në 42% në shtatë ditët e fundit.

Italia është një prej vendeve më të prekura nga pandemia e koronavirusit, pasi ka shënuar 1,272,352 raste të infektuara, nga të cilat janë ndërruar jetë 47,217 persona.

Më të lexuarat