BREAKING NEWS

Vijojnë përpjekjet! Pasi marrin udhëzimet nga Yuri Kim, përfaqësuesit e Këshillit Politik bëjnë një tjetër lëvizje

Vijojnë përpjekjet! Pasi marrin udhëzimet nga Yuri Kim,
x

Bota

Vaksina kineze anti-Covid konsiderohet e sigurt, përgjigje imune në testin e parë njerëzor, por mund mos të neutralizojë infeksionin

Vaksina kineze anti-Covid konsiderohet e sigurt, përgjigje imune në

Një vaksinë koronavirus e testuar te 108 vullnetarë të shëndetshëm në Kinë pati një përgjigje të sigurt imune te pjesëmarrësit, zbuloi një studim i ri.

Prodhimi i antitrupave që shihet te pacientët është një shenjë e mirë që vaksina mund t’i mbrojë ata nga infeksioni, por është shumë shpejt të thuhet me siguri.

Vaksina kineze, e bërë nga “CanSino”, ishte qëllimi i parë për të hyrë në prova klinike në fillim të këtij viti, muaj përpara testimit njerëzor për kandidatin kryesor në Mbretërinë e Bashkuar nga Universiteti i Oksfordit, ose nga pretendentët kryesorë amerikanë, të bëra nga “Moderna”.

Shumica e njerëzve të testuar me vaksinën kishin përgjigje imune, megjithëse niveli i antitrupave të tyre, që mendohej se neutralizonin virusin, ishin relativisht të ulëta. Studiuesit panë një ngritje më të fortë të komponimeve të tjera imune, të quajtura T-qelizat, që gjithashtu mund të ndihmojnë në luftimin e infeksionit.

Por, testi kishte dhe efekte anësore, kryesisht dhembje, dhembje muskulore dhe ethe, por ato u qetësuan brenda 28 ditësh dhe nuk u raportuan për efekte anësore serioze ose të rrezikshme.

Duke premtuar rezultate nga testimi i parë i përfunduar te njeriu, vaksina koronavirus Ad5 e Kinës e vendos atë në ballë të garës globale, megjithëse vetëm me marzh të vogël gabimi, tha një ekspert për “Daily Mail”.

Më të lexuarat