Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vala e arrestimeve kap shifra rekord, vihen në pranga 6 mijë persona për grushtin e shtetit

Vala e arrestimeve kap shifra rekord, vihen në pranga 6 mijë persona për grushtin e shtetit

Postuar: 17/07/2016 - 14:21

Turqia është duke vazhduar me arrestimet e dhjetëra ushtarëve që morën pjesë në tentativën për grusht shteti, duke përfshirë edhe oficerë të rangut të lartë, për rolet e tyre të dyshuara në grushtin e dështuar të shtetit të premten mbrëma.

Deri më tani, më shumë se 6.000 persona janë arrestuar dhe rreth 2.700 gjyqtarë janë shkarkuar nga detyra. Ky numër pritet të rritet më tej, tha Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag.

Një komandant brigade dhe më shumë se 50 ushtarë u arrestuan në provincën perëndimore të Denizli mëngjesit e të dielës, raportojnë mediat turke.

Të paktën 300 persona janë vrarë në përleshjet e të premtes pasi grushti i shtetit dështoi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 23:50

Shirat e rrëmbyeshëm bora dhe ngricat kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në dhjetëra e qindra shtëpi në Francën juglindore.

Postuar: 16/11/2019 - 22:07

Disa qindra njerëz pritën sot kthimin në portin e përhershëm të aeroplanmbajtëses së dytë dhe m

Postuar: 16/11/2019 - 21:46

Një studimi gjerë ndërkombëtar i drejtuar nga universitetet e Stanford dhe të Neë York në SHBA

Postuar: 16/11/2019 - 21:22

Shkencëtarët e agjencisë amerikane hapësinore pretendojnë së fundmi se një asteroid sa një fush

Postuar: 16/11/2019 - 20:52

Një studim i ri thotë se rreth katër milionë vjet më parë pararendësit e njeriut e kishin truri

Postuar: 16/11/2019 - 20:43

Protestuesit e quajtën dorëheqjen e Moralesit si një "grusht shteti" dhe i bënë thirr

Postuar: 16/11/2019 - 18:43

Një stacion meteorologjik në Mbretërinë e Bashkuar e ka regjistruar vjeshtën më të lagësht në h