BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x
BREAKING NEWS

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare në shtator: Grupi i Berishës do të konsiderohet ‘armatë terroriste’, nuk mund të ketë qeveri teknike për hallet e Metës

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x
BREAKING NEWS

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin kërkimet për kapjen e autorit

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin
x
BREAKING NEWS

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon Gledis Nanon dhe bën deklaratën e fortë: Do depërtohen, nuk mund të kenë kurrë...

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon
x
BREAKING NEWS

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për ‘Spiunazh’, ja çfarë u gjet gjatë kontrollit nga FBI (Dokumenti)

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për
x
BREAKING NEWS

Kamioni me grurë përmbyset në mes të autostradës, reagon ashpër Erion Braçe: Zotërinj të policisë, buka nuk shkelet, nuk kalojnë makinat mbi...

Kamioni me grurë përmbyset në mes të autostradës,
x

Bota

Vapa e madhe shkrin akujt, shkëputet masivi i akullit në Marmolada 5 te vdekur

Vapa e madhe shkrin akujt, shkëputet masivi i akullit në Marmolada 5

Tragjedia në Marmolada , ku shembja e masivit  të akullit përfshiu rreth pesëmbëdhjetë njerëz, nga të cilët pati  pesë  vdekur . Vetëm dje në akullnajën e luginës që zbret përgjatë shpatit verior të malit më të lartë në Dolomite, u regjistrua rekordi absolut i temperaturës , me rreth 10 gradë në majë. Një tjetër konfirmim dramatik se ndryshimi i klimës është një problem serioz dhe shumë urgjent që prek jetën e të gjithëve n

Maurizio Fugatti, president i Provincës Autonome të Trentos, është rrugës për në Canazei, ku është ngritur një pikë operacionale. Një pjesë e kapakut të Punta Rocca u shkëput një ortek i përbërë nga borë, akull dhe shkëmb që goditi rrugën normale të Marmolada. Nga informacionet e para të disponueshme, shpëtimi është shumë i vështirë. Të paktën pesë helikopterë po udhëtojnë drejt zonës për të kontrolluar praninë e njerëzve.

118 i Venetos ka bërë të ditur se janë rreth dhjetë të plagosur, duke pasur helikopterët dhe automjetet e tyre të angazhuar në atë zonë. Hulumtimi është duke u zhvilluar dhe përfshin shumë burra nga Alpine Rescue dhe pesë helikopterë nga Veneto dhe Trentino. Të plagosurit e shëruar janë shtruar në spitale të ndryshme, ndërsa për të paktën 5 persona nuk do të kishte asgjë për të bërë.