BREAKING NEWS

Aksidenti tragjik në aksin Levan-Vlorë/ Viktima është një 18-vjeçar, 4 të rinj në gjendje të rëndë, Policia jep detajet e para  

Aksidenti tragjik në aksin Levan-Vlorë/ Viktima është
x

Bota

Varianti i ri i COVID në Mbretërinë e Bashkuar, Boris Johnson jep lajmin e keq

Varianti i ri i COVID në Mbretërinë e Bashkuar, Boris Johnson jep

Provat e hershme tregojnë se varianti i koronavirusit që u shfaq në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë më vdekjeprurës. Kështu ka deklaraur kryeministri britanik, Boris Johnson.

Të dhënat janë vlerësuar nga shkencëtarët i cili ka informuar qeverinë. Sidoqoftë, të gjitha provat mbeten në një fazë paraprake.

Studimet kanë treguar tashmë se ky variant mund të përhapet më lehtë sesa versioni tjetër i virusit.

Varianti i ri u zbulua për herë të parë në Kent në shtator. Që atëherë është bërë versioni mbizotërues i virusit në Angli dhe Irlandën e Veriut dhe është përhapur në më shumë se 50 vende të tjera.

Johnson tha: “Përveç përhapjes më shpejt, tani duket se ka disa prova se varianti i ri, varianti që u identifikua për herë të parë në Londër dhe në jug-lindje, mund të shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.”