BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Bota

Varianti Omicron i Covid/ A do të duhen vaksina të reja?

Varianti Omicron i Covid/ A do të duhen vaksina të reja?

Ka mijëra lloje ose variante të ndryshme të Covid-it që qarkullojnë në të gjithë botën. Kjo është e pritshme sepse viruset ndryshojnë gjatë gjithë kohës. Por ky variant i ri, i quajtur B.1.1.529 ose Omicron, i ka shqetësuar veçanërisht ekspertët sepse është shumë i ndryshëm nga Covid-i origjinal, për të cilin janë krijuar për të luftuar vaksinat aktuale.

Ekspertët thonë se vaksinat aktuale nuk janë mbrojtja ideale, kështu që gjërat mund të mos funksionojnë aq mirë. Por kjo nuk do të thotë se ato ofrojnë mbrojtje zero.

Mos harroni, vaksinat janë ende shumë efektive në mbrojtjen e jetëve duke ulur rrezikun e sëmundjes së rëndë kundër varianteve të tjera kryesore të Covid, duke përfshirë Delta, Alpha, Beta dhe Gamma.

Shkencëtarët po kryejnë shumë teste për të kontrolluar nëse vaksinat janë rezistente kundër këtij varianti të fundit.

Jemi ende në ditët e para, por ekspertët do të studiojnë mutacione potencialisht të rëndësishme që mund ta bëjnë atë më infektive dhe të aftë për të mos anashkaluar një pjesë të mbrojtjes së dhënë nga vaksinat.

Versionet e përditësuara të vaksinave kundër varianteve të Covid tashmë janë duke u projektuar dhe testuar, në rast se ato do të nevojiten në një moment. Nëse vjen ajo kohë, një vaksinë e re mund të jetë gati brenda javësh.