BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

'Varrezë për të pafajshmit', gazetari i njohur rrëqeth me letrën emocionuese për fëmijët e tij: Jeta në Gaza ka qenë gjithmonë sfiduese, foshnjat në spital mësojnë tingujt e raketave përpara melodive të fëmijërisë

'Varrezë për të pafajshmit', gazetari i njohur

Në zemër të Rripit të Gazës, një gazetar u ka shkruar një letër emocionuese fëmijëve të tyre, Iyas dhe Ezz, duke treguar realitetin e zymtë në të cilën ata po rriten mes një konflikti të pafund dhe krize humanitare. 

Letra përshkruan betejat e përditshme të familjeve që jetojnë në Gaza, duke përfshirë bombardimet, mungesën e ujit të pastër, mungesën e ushqimit dhe mungesën e furnizimeve bazë si formula për fëmijë dhe pelenat.

Ky gazetar, i cili shërben gjithashtu në një spital lokal, përshkruan numrin emocional të shkaktuar nga skenat e fëmijëve të plagosur dhe të vrarë, dhe realitetet e rënda të jetës nën rrethim. Ata theksojnë mungesën e energjisë elektrike, internetit dhe lehtësive të komunikimit, si dhe mungesën e nevojave elementare. Letra qëndron si një testament për brezat e ardhshëm, një kujtesë e vështirësive të duruara dhe një kritikë e atyre që heshtën gjatë vuajtjeve të tyre, raporton Al Jazeera.

Duke shprehur keqardhje dhe pikëllim të thellë për rrethanat në të cilat po rriten fëmijët e tyre, gazetari i referohet botës si një 'varrezë për të pafajshmit', duke kritikuar sulmet ajrore dhe gjakderdhjen e vazhdueshme të shkaktuar nga agresioni izraelit. 

Letra e gazetarit

Foshnja ime Iyas ka mbushur tre muajsh dhe nipi im Ezz sapo ka mbushur një muaj. Këtu është shënimi im për ta: Të dashur Baby Iyas dhe Baby Ezz, Unë e kuptoj që ju ndjeni se diçka nuk është në rregull. Reagimet tuaja ndaj shpërthimeve janë të dukshme - duke u dridhur dhe duke qarë me çdo tingull goditjeje.

Ndonjëherë, ju kërkoni përgjigje në fytyrat tona, të shqetësuar nga bombardimet e vazhdueshme dhe nga zhurmat e avionëve gjatë natës.

Foshnjat e mia të dashura, e shkruaj këtë letër me shpresën se ju do të rriteni në një botë të sigurt për ta lexuar. Megjithatë, për fat të keq, kjo është e pasigurt. Situata e vazhdueshme më detyron ta dokumentoj këtë dëshmi për brezin tuaj.

Ndërsa shikoj në sytë tuaj, imagjinoj foshnjat e lindura para kohe në spitalin al-Shifa duke u zhvendosur, duke rrezikuar jetën e tyre.

Bota është shndërruar në një varrezë për qeniet më të pafajshme. Mendoj për historitë e dhimbshme të prindërve të cilët nuk kanë mundësi për të pritur lindjen e fëmijëve të tyre për shkak të pushtimit tokësor ose, më keq, atyre që mund të jenë zhvendosur ose vrarë.

Fëmijët e mi, zemra ime qan pa masë. Çdo ditë në spital derdh lot për fëmijët që rriten mes këtij kaosi. Unë qaj kur i shoh duke qeshur në çadrat e improvizuara, të pavëmendshëm ndaj fatkeqësisë tragjike që shpaloset rreth tyre - një realitet që ata mund ta kuptojnë vetëm në të ardhmen. Mirëqenia juaj në këto rrethana tragjike na shqetëson thellë ne, prindërit tuaj.

Javën e kaluar, të qarat dhe shqetësimet tuaja të pandërprera na hutuan derisa dhimbja e veshkave të gjyshes suaj zbuloi shkakun – uji i papastër. Pavarësisht ndërgjegjësimit tonë, ne nuk kishim alternativë, duke na çuar në një kërkim për shishe uji mineral të pastër për sigurinë tuaj.

Çdo ditë, shkonim në spital, gjithashtu në vendin tim aktual të punës si gazetare, duke kërkuar informacion për çdo burim uji në dispozicion. Gëzimi i kthimit në shtëpi me ujë ndihej i ngjashëm me mbajtjen e një thesari, një kujtesë e zymtë e kaosit që rrethon një domosdoshmëri themelore – ujin .

Ndërsa lundrojmë në këtë betejë të vërtetë të etjes dhe urisë, diskutimi i ushqimit tuaj më të përshtatshme për ju duket si një luks. Gjithçka tani sillet rreth parandalimit të urisë .

Unë dua t'ju njoh me këtë botë "të mrekullueshme" që dëshmon luftën tonë nën mjete të ndryshme gjenocidi.

Përtej mungesës së ujit dhe ushqimit, ka mbi një muaj pa energji elektrike, internet, rrjete komunikimi, furnizime supermarketesh, bukë apo karburant.

Sulmet ajrore të vazhdueshme shkaktojnë gjakderdhje të pafund, duke synuar çdo aspekt të jetës, duke e bërë këtë botë të pasigurt për foshnjat e pafajshme si ju.

Çdo ditë në spital, unë dëshmoj trupa të mbështjellë me qefina – gra, burra dhe pleq – por ato që më lëndojnë zemrën janë trupat e fëmijëve. Foshnjat këtu mësojnë tingujt e raketave përpara melodive të fëmijërisë.

Të shpërngulur, të shkëputur, të humbur dhe të rrethuar – kjo është mënyra se si populli i Gazës e përballon agresionin e vazhdueshëm izraelit.

Të dashurit e mi, kjo mund të jetë letra ime e fundit. Mos harroni të mos i falni ata që qëndruan të heshtur përballë vuajtjeve tona. Jeta në Gaza ka qenë gjithmonë sfiduese, por ne u përpoqëm të jetonim, të ëndërronim. Tani, keqardhja pushton çdo moment që kemi përfytyruar duke ju sjellë në një jetë më të mirë.

Vëzhgimi i buzëqeshjeve tuaja dhe mbajtja e dorës mes kaosit më thyen zemrën. Shpresa për një të ardhme më të mirë këtu është e pakët; e ardhmja duket se premton vetëm më shumë tortura.

Më të lexuarat