BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Vatikani është në dispozicion për një takim mes Rusisë dhe Ukrainës

Vatikani është në dispozicion për një takim mes

Ministri i Jashtëm i Vatikanit i mban dyert e hapura për dialog mes Rusisë dhe Ukrainës: “Selia e Shenjtë dhe vetë Papa kanë qenë gjithmonë në dispozicion që nga fillimi i luftës, por deri më tani nuk ka pasur një përgjigje konkrete. Nëse do të ishte e përshtatshme dhe e nevojshme të ofroheshin hapësirat e Vatikanit, siç kemi bërë edhe në të kaluarën, besoj se Ati i Shenjtë do ta mirëpriste këtë ide shumë pozitivisht, nëse kërkesa do të vinte nga të dyja palët, me qëllime të mira dhe me frymën e paqekërkimit, të dialogut dhe mbi të gjitha nëse ekziston vullneti për t'i dhënë fund kësaj lufte të tmerrshme”. Pavarësisht kësaj, Kryepeshkopi Gallagher duhej të pranonte se presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, mbeti i shurdhër ndaj thirrjeve të Papës: “Marrëdhëniet me Kremlinin sot? Ne mbajmë marrëdhënie normale diplomatike dhe duhet të themi se ato funksionojnë, veçanërisht në rastin e shkëmbimit të të burgosurve. Por përtej kësaj, nuk ka pasur shumë me Moskën. Kohët e fundit ka pasur më shumë shkëmbime me autoritetet ukrainase”. Për Sekretarin, “ka gjithmonë kohë për paqe, por dialog, negocimi kërkon shumë guxim! Besoj se të fuqishmit e dëgjojnë Papën, por vendosin të mos reagojnë dhe të mos e pranojnë plotësisht mesazhin. Ka shumë interesa në terren, shumë pozicione”. Të tilla si, për shembull, vendet që po bëjnë para në këtë pushtim të tmerrshëm falë tregtisë së armëve: “Me sa duket dikush po bën para, ka vende që presin fabrika armësh. Ne nuk e kundërshtojmë mbrojtjen e duhur përballë agresionit, por ky ekuilibër i vështirë i proporcionit të armëve duhet të ruhet.