Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdekjet e pilotëve SHBA, aksidenti i pestë në 12 muaj me avionët T-38 Talon

Postuar: 21/11/2019 - 21:03

Pas përplasjes fatale të avionit stërvitor T-38 Talon në bazën ajrore të Oklahoma, mediat vendase tregojnë se ky është incidenti i pestë në 12 muaj i këtij tipi, dhe i ka shkaktuar forcave SHBA gjysmën e humbjeve totale të avionëve.
 
Aksidenti i fundit me një T-38 ndodhi në shtator kur T-38C doli nga pista e ngritjes në bazën ajrore të Sheppard por të dy pilotët në bord shpëtuan pa u lënduar.
 
Kontingjenti i T-38C ka marrë shumë përmirësime gjatë shërbimit të tij me forcat ajrore por mosha e tyre tashmë po i afrohet 50 vjetëve. Ushtria nuk ka njoftuar për zëvendësimin e tij por pentagoni ka folur për zëvednësim të mjetit me modelin T-X të Boeing  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 10:56

Mark Bloomfield për disa kohë ka qenë asistenti special i Nënë Terezës në vitet e fundit të shenjtores shqiptare.

Postuar: 06/12/2019 - 08:42

Francezët kanë dalë në protestë kundër Reformës së Pensioneve, e iniciuar e Presidenti francez Em

Postuar: 05/12/2019 - 23:52

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të v

Postuar: 05/12/2019 - 23:14

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën.Dhe biseda u zhvendos në disa

Postuar: 05/12/2019 - 19:49

Franca thuajse ka ndaluar funksionin sot prej grevave masive në sektorin publik dhe privat teks

Postuar: 05/12/2019 - 19:21

Holly Capron 28 vjeç nga Exeter, Devon, u raportua e zhdukur më 25 nëntor.

Postuar: 05/12/2019 - 17:50

Një total prej 1.3 milionë bitcoin me vlerë afro 9 miliardë dollarë u zhvendosën në një orë dit