BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Bota

Vdes gruaja indiane e sulmuar me zjarrvënie teksa shkonte në gjykatë të denonconte përdhunimin

Vdes gruaja indiane e sulmuar me zjarrvënie teksa shkonte në
Një grua indiane ka vdekur sot nga plagët e saj pasi iu vu zjarri gjatë rrugës për në gjykatë ku do të dëshmonte ndaj përdhunuesve të saj.
 
23-vjeçarja vdiq mëngjesin e sotëm pasi pësoi një arrest kardiak në një spital në Delhi pasi pësoi 90% djegie.
Ajo u sulmua një ditë më parë teksa po ecte drejt gjykatës ku do të merrte pjesë së seancën kundër dy burrave në rajonin verior Uttar Pradesh.
 
Policia tha se janë arrestuar pesë njerëz duke përfshirë dhe përdhunuesit e saj. Motra e viktimës tha se donte dënim me vdekje për autorët. Përdhunimi dhe dhuna seksuale kundër grave në Indi ka qenë në fokus që prej përdhunimin dhe vrasjes së një të reje në dhjetor 2012 në një autobus në kryeqytetin Delhi.
 
Shifrat qeveritare tregojnë se 33,658 raste përdhunimi janë regjistruar në vend në vitin 2017, me një mesatare prej 92 përdhunime në ditë.

Më të lexuarat