Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdes në ekzil ish-presidenti diktator

Postuar: 20/09/2019 - 15:38

Ish-presidenti diktator i Tunizisë ka ndërruar jetë në moshën 83 vjecare, konfirmon familja e tij.
 
Zine el-Abidine Ben Ali drejtoi vendin për 23 vjet por mori kritika të gjera për shtypjen e lirive politike dhe korrupsionit.
 
Në vitin 2011, u detyrua të jepte dorëheqjen pas protestave masive në rrugë.
 
Pasi la detyrën, ish-presidenti u nis drejt Arabisë Saudite, ku edhe ndërroi jetë.
 
Në vitin 2012, ai u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e protestuesve në revolucion në vitin 2011. Një gjykatë e veçantë e burgosi atë me 20 vjet për nxitje të dhunës dhe vrasjeve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 13:57

Nuk është identifikuar ende shtetësia e 39 viktimave të gjetur brenda një kamioni në jugperëndim të Anglisë, të cilët dyshohen se janë emigrantë.

Postuar: 23/10/2019 - 12:52

Në të njëjtin park ku u gjetën sot 39 persona të vdekur, në vitin 2000 janë gjetur 58 viktima pas

Postuar: 23/10/2019 - 12:50

Një vajzë e cila u dhunua barbarisht nga ish-i dashuri i saj xheloz, kur rifitoi ndjenjat mendoi

Postuar: 23/10/2019 - 11:13

Policia britanike ka njoftuar se 39 personave janë gjetur të vdekur në një kamion në Essex.

Postuar: 23/10/2019 - 10:06

Presidentёt e Rusisё dhe Turqisё negociuan me orё tё tёra pёr veriun e Sirisё dhe ranё dakord pёr

Postuar: 23/10/2019 - 07:20

Moti i keq ka paralizuar Italinë, ku janë shënuar edhe dy viktimat e para në Alessandria, rajoni

Postuar: 22/10/2019 - 19:58

Anëtarët e BE-së kanë renditur në listën e pesticideve të ndaluara edhe substancën e katërt të