BREAKING NEWS

Pjesë e dosjes së bujshme “Vol-vo 4”/ Arrestohet në flagrancë një tjetër i shpallur në kërkim për korrupsion pasiv. Kush është 52-vjeçari, ish-shofer i…

Pjesë e dosjes së bujshme “Vol-vo 4”/ Arrestohet në
x

Bota

Vdes nga COVID-19 dramaturgu me famë botërore, agjenti i tij mesazh prekës: Konfirmoj këtë lajm tronditës

Vdes nga COVID-19 dramaturgu me famë botërore, agjenti i tij mesazh

Vdes nga koonavirusi, në moshën 86-vjeçare, Terrence McNally, dramaturgu i famshëm me famë botërore, tha agjenti i tij.

“Unë konfirmoj këtë lajm tronditës që Terrence McNally ka vdekur në një spital në Florida”, tha agjenti Matt Polk.

”Terrence McNally, dramaturg që fitoi katër çmime ”Tony Awards” vuante nga kanceri i mushkërive”, shtoi ai.

Veprat e tij më të famshme përfshijnë “Master Class”, “Kiss of the Spider Woman” dhe “Ragtime”.

Homoseksual i deklaruar që ka shkruar veçanërisht për homofobinë dhe SIDA-n.

Në fillim të viteve 2000, vepra e tij “Corpus Christi”, shkaktoi skandal pasi përfaqësonte një Krisht homoseksual, i joshur nga Juda.

“Bota ka nevojë për artistë më shumë se kurrë për të na kujtuar se çfarë janë e vërteta, bukuria dhe mirësia”, tha ai në vitin 2019, pas marrjes së një çmimi për karrierën.

Terrence McNally është një nga të famshmit e parë që vdiq nga pasojat e Covid-19, pas Manu Dibango, një saksofonist kamerunas dhe legjendë e xhazit, i cili vdiq në moshën 86 vjeç.

Vdes nga COVID-19 dramaturgu me famë botërore, agjenti i tij mesazh