Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vende pune, ja profesionet më të kërkuara në Zvicër

Postuar: 23/05/2018 - 16:16

Një studim i ri ka nxjerrë në pah vendet e punës të cilat firmat zvicerane kanë më së shumti vështirësi t’i sigurojnë. Digjitalizimi në rritje dhe forca punëtore në moshë të shtyer ka bërë që Zvicra të ketë mundësi që të përballet me deficit në treg për rreth gjysmë milioni punëtorë deri në vitin 2030. Ky deficit është vërejtur nga kompanitë zvicerane, sidomos për sektorët që kërkojnë më shumë aftësi. Kështu tregon raporti i ri agjencisë së rekrutimit Adecco dhe Universitetit të Zurichut. Në tre mujorin e parë të këtij viti, më së shumti punëtorë në Zvicër janë kërkuar në sektorët e më poshtë, shkruan KoosvaPress.

1) Auditorë, këshilltarë për taksa apo politika të trustit

2) Inxhinierë

3) Mjekë, infermierë dhe farmacistë

4) Pozicione për IT

5) Pozita juridike

6) Mësimdhënie dhe edukim

7) Menaxhim dhe shërbime publike.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 30

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 21:10

Ndahet nga jeta këngëtari amerikan, ylli i muzikës country dhe pop Roy Clark.

Mediat amerikane raportojnë se Clark ndërroi jetë mëngjesin e sotëm në shtëpinë e tij në Tulsa, Oklahoma.

Postuar: 15/11/2018 - 20:10

Përvojën 10 vjeçare që pati në një bodrum, ku qëndroi për 10 vite, një grua e ka nërë publike.

Postuar: 15/11/2018 - 19:56

Akti ekstrem ndaj gruas i kushtoi burgun një të riu.

Postuar: 15/11/2018 - 19:40

Policia maljaziane sekuestroi sot 72 çanta me bizhuteri të çmuara dhe para, si dhe 284 çanta dore

Postuar: 15/11/2018 - 19:11

Është ministër përgjegjës për Sigurinë Informatike, por ka shokuar me deklaratën e tij

Meksikë, dhjetra të marrë peng nga karvani i emigratëve drejt SHBA

Postuar: 15/11/2018 - 18:35

Zyrtarë të të drejtave të njeriut thanë dje se rreth 100 njerëz nga karvani i emigrantëve drejt