BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Bota

Vendet mesjetare hebreje në Erfurt të Gjermanisë përfshihen në UNESCO

Vendet mesjetare hebreje në Erfurt të Gjermanisë përfshihen

Komiteti i Trashëgimisë Botërore të OKB-së ka shpallur një grup vendesh hebreje mesjetare në qytetin lindor të Gjermanisë, Erfurt, vebde të trashëgimisë botërore, duke shënuar herën e dytë që trashëgimia hebraike në vend i shtohet listës vitet e fundit.

Monumentet hebraike në Erfurt pothuajse u harruan për shekuj dhe rizbulimi i tyre është një dhuratë e madhe, tha presidentja e Komisionit gjerman të UNESCO-s, Maria Behmer. Sinagoga e Vjetër në Erfurt, një ndërtesë prej guri e shekullit të 13-të, është përfshirë gjithashtu në trashëgiminë botërore, raportoi AP.

Vendimi u mor në një takim të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të OKB-së në Riad të Arabisë Saudite, nën kujdesin e UNESCO-s. Pogromet e shek. Rëndësia historike e Sinagogës së Vjetër u rizbulua dhe u krijua vetëm në 1988.

UNESCO me bazë në Paris lançoi Listën e Trashëgimisë Botërore në vitin 1978 dhe përfshin më shumë se 1000 vende nga Akropoli në Athinë deri te Muri i Madh i Kinës. Në vitin 2021, UNESCO përfshiu trashëgiminë kulturore hebraike në Gjermani për herë të parë në Listën e Trashëgimisë Botërore.

Në atë vit, vendet hebraike në qytetet Mainz, Worms dhe Speyer në Rhine u përfshinë në Listën e Trashëgimisë Botërore. Pas përfshirjes së Erfurtit, numri i përgjithshëm i vendeve të Trashëgimisë Botërore në Gjermani u rrit në 52.