Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vendoset kupola 34-ton me titanium mbi katedralen ushtarake ruse (video)

Video: 

Postuar: 08/11/2019 - 15:58

Një katedrale madhështore në periferi të Moskës, që doi të kthehet në kishën kryesore ortodokse të ushtrisë ruse, kaloi një fazë të rëndësishme të kompletimit teksa inxhinierët i vendosën në vend një nga gjashtë kupolat e saj.
 
Kupola 12 metra e gjerë peshon 34 ton u ngrit me vinça të fuqishëm dhe u vendosën mbi një nga katër kullat më të vogla në Kubinka. Një kupolë akoma më e madhe do të vendoset në kullën qendrore, ndërsa e gjashtë do të jetë kulla e këmbanës.
 
Katedralja po ngrohet në Parkun Patriot në periferi të Moskës, në kujtim të dëshmorëve të Rusisë ndër shekuj.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 15:07

Papa Françesku tha se drejtuesit e kompanive të teknologjisë dhe investitorët, duhet të mbajnë përgjegjësi, nëse ata vendosin në rend të parë përfitimet financiare dhe jo mbrojtjen e fëmijëve, përfshirë edhe qasjen

Postuar: 14/11/2019 - 15:05

Britania mund të humbasë influencën e saj në arenën ndërkombëtare nëse realizohet Brexit.

Postuar: 14/11/2019 - 14:50

Një aksident i rëndë automobilistik nga i cili ka gjetur vdekjen një shofer kamioni 53-vjeçar h

Postuar: 14/11/2019 - 11:33

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së martës teksa një person ka humbur jetën pasi e zuri

Postuar: 14/11/2019 - 10:51

Detaje tragjike janë zbardhur nga aksidenti i rëndë rrugor, që ndodhi mbrëmjen e kaluar në Sllova

Postuar: 14/11/2019 - 09:45

Reperi amerikan Kodak Black është dënuar me 46 muaj burg pasi u deklarua fajtor për akuzat për ar

Postuar: 14/11/2019 - 08:20

Presidenti amerikan, Donald Trump, është shprehur se ka biseduar me evropianët për t’iu dhë