BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x
BREAKING NEWS

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit të Paraguajit pas shpalljes “non grata” nga SHBA, ja vija e kuqe që i ndan në mes

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit
x

Bota

Vetëm një marrëveshje sekrete Putin-Zelensky mund t’i japë fund luftës, ja pse dy liderët rrezikojnë jetën dhe pozicionin nëse negociatat bëhen në mënyrë zyrtare

Vetëm një marrëveshje sekrete Putin-Zelensky mund t’i

Negocimi i një traktati paqeje është pothuajse i pamundur. Si Ukraina ashtu edhe Rusia kanë diçka për të humbur, “fytyrën”. Dhe kështu zgjidhja e vetme është “lidhja e një negociate të fshehtë midis Putinit dhe Zelenskyt për një armëpushim”. Kështu thotë gazetari i njohur italian Lucio Caracciolo. Ai ka treguar rreziqet e negociatave nëse bëhen në mënyrë zyrtare. “Pengesa kryesore për armëpushimin është se duke hapur zyrtarisht negociatat, të dy liderët do të rrezikojnë pozicionin dhe jetën nëse shfaqen shumë hapur ndaj armikut”, tha ai.Jo rastësisht, shkruan eksperti i rubrikave të La Stampa, Zalmay Khalilzad, i dërguari i Shtëpisë së Bardhë, ka përsëritur nevojën për një pakt me ambasadorin rus Anatolij Antonov. “Pa hyrë në detaje,Khalilzad pyeti se çfarë do të donte Putini për “normalizimin e marrëdhënieve me SHBA-në”. Nga ana tjetër, lufta në nivel ushtarak është pikërisht mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara. Por presidenti Joe Biden nuk është i vetmi që lëviz “nëntokë”. Ashtu si ai, është përfshirë diplomacia turke: “Erdogan ka shënuar gjysmë-barazinë e tij midis Rusisë dhe Ukrainës që nga fillimi i luftës. Tani ai dëshiron të korrë përfitimet e kaq shumë akrobacive që ka bërë deri tani”, tha ai.

Putin dhe Zelensky mund t’i japin fund luftës

Mario Draghi gjatë një vizite në Shtëpinë e Bardhë bëri thirrje gjithashtu për një armëpushim. Megjithatë, është vetëm presidenti rus dhe homologu i tij ukrainas që duhet të vendosin t'i japin fund konfliktit. “Kundër një negociate të vërtetë, llogaritjet taktike dhe mangësitë strategjike luftojnë”, përfundon Caracciolo. Sa për taktikat, Moska është joshur nga perspektiva për të qenë në gjendje të shkojë shumë përtej Donbass në muajt e ardhshëm, përgjatë fushave pjellore dhe të pasura me grurë që hapen, përballë saj, ndërsa Kievi shpreson t'i rezistojë kohës së nevojshme për të furnizuar veten me armë efikase dhe trupa të reja, të afta për të frenuar pushtuesit. Me pak fjalë, situata nuk është ajo më e mira.

Rusia përqendron sulmet në rajonin e Donetskut

Pasi arritën që të marrin Lysychansk-un, forcat ruse tanimë po i përqendrojnë sulmet për të kapur të gjithë rajonin e Donetskut, duke i detyruar trupat ukrainase të tërhiqen. Pas braktisjes ndaj Kievit, Rusia e përqendroi operacionin e saj ushtarak në qendrën industriale të Donbasit që përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, ku përfaqësuesit separatistë të mbështetur nga Moska kanë luftuar kundër Ukrainës që nga viti 2014. Moska tha se kapja e Lysychansk më pak se një javë pasi pushtoi Severdonetsk do të thotë se ka marrë Luhansk, një qëllim kryesor i luftës së Kremlinit. Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua të rifitojë territorin e humbur me ndihmën e armëve perëndimore me rreze të gjatë. Rënia e Lysychansk nuk është aspak fundi i luftimeve në Donbas. Ukraina ende kontrollon zona të mëdha urbane në Donetskun fqinj. Forcat e tyre kanë përgatitur linja të reja mbrojtëse midis Bakhmutit dhe Slovyansk, megjithëse edhe ata tani janë nën bombardimet intensive ruse. Flamuri ukrainas është ngritur sërish në Ishullin e Gjarpërinjve në Detin e Zi. Kjo pason tërheqjen e trupave ruse nga posta strategjike javën e kaluar. Rusia ka akuzuar Ukrainën se ka lëshuar tre raketa në qytetin Belgorod. 11 ndërtesa banimi dhe 39 shtëpi janë dëmtuar. Nuk është hera e parë që Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e sulmeve ajrore ndaj Rusisë, veçanërisht në zonat në kufi me Ukrainën. Në qytetin jugor të Ukrainës, Melitopol, të pushtuar nga Rusia, forcat ukrainase goditën një bazë logjistike ushtarake. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka dërguar urimet më të mira popullit të Amerikës dhe presidentit të tyre, Joe Biden. “Gëzuar Ditën e Pavarësisë popullit të SHBA-së! I uroj popullit mik të SHBA-së paqe dhe prosperitet. Unë vlerësoj ndihmën udhëheqëse të Shteteve të Bashkuara në mbrojtjen e Ukrainës për vlerat e përbashkëta – Lirinë, Demokracinë dhe Pavarësinë“, Zelensky postoi në Twitter.

Më të lexuarat