BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Bota

Video/ “Do na dërgojnë në front!”, ushtari rus i nxjerr ‘të palarat’ ushtrisë së Putinit: Nuk kemi bërë stërvitje, s’kemi marrë asnjë lloj trajnimi, na kanë thënë të...

Video/ “Do na dërgojnë në front!”, ushtari rus i

Pas lajmeve të djeshme se rekrutët ishin duke braktisur kazermat për shkak të kushteve të këqija në të cilat jetonin, duke mos pasur as dyshek ku të flinin dhe as mjete shëndetësore të ndihmës së shpejtë që do ti duheshin në front.

Ndërkohë, mediat britanike kanë publikuar sot dëshminë e një ushtari rus i cili ka treguar se nuk kishte marrë asnjë trajnim para se të dërgohej në front.

Ai ka treguar se nuk ka pasur asnjë trajnim të asnjë lloj, qoftë teorik apo praktik.

Mark Krutov, korrespondent i Shërbimit Rus të Radios Evropa e Lirë, i cili është përshkruar si një nga gazetarët kryesorë investigativë në Rusi, ka postuar në Twitter një video të një ushtari rus i cili u mobilizua së fundmi.

Ushtari i paidentifikuar u dërgua në “regjimentin e parë të tankeve”, por ka pohuar se ata po dërgohen në Kherson në Ukrainën jugore, një zonë që ka pasur luftime të ashpra, pa ndonjë trajnim bazë.

“Përshëndetje të gjithëve nga  regjimenti i parë i tankeve . Na u tha zyrtarisht se nuk do të kishte asnjë stërvitje para se të dërgoheshim në zonën e luftës. Komandantët e regjimentit e konfirmuan këtë. Më 29 shtator do të dërgohemi në Kherson. Mendoni vetë, vendosni vetë se çfarë do të bëni. Nuk ka pasur stërvitje për gjuajtje, stërvitje teorike, asgjë”, dëgjohet të thotë ushtari në video.

Javën e kaluar, Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e parë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, si pjesë e planeve për të rekrutuar deri në 300,000 trupa shtesë në një përpjekje të dëshpëruar për të rimarrë kontrollin e zonave të çliruara nga ushtria e Zelenskyt.

Mobilizimi i pjesshëm nxiti shpejt një reagim të furishëm në Rusi, me forcat e sigurisë që arrestuan gati 1,400 njerëz në 38 qytete deri në fund të së njëjtës ditë.

Plani i mobilizimit të Putinit ka ndezur panik të madh në Rusi, me një eksod masiv të burrave që ikin nga vendi nga frika se do të detyrohen të luftojnë në Ukrainë.

Të hënën, Kremlini tha se nuk ishte marrë asnjë vendim nëse do të mbylleshin kufijtë e Rusisë për të ndaluar një eksod të burrave të moshës ushtarake që iknin nga vendi.

Kur u pyet për mundësinë e mbylljes së kufirit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve: “Unë nuk di asgjë për këtë. Për momentin, nuk është marrë asnjë vendim.”

Raportet se Rusia mund të mbyllë kufijtë e saj i kanë shtuar skenat kaotike që pasuan urdhrin e Putinit për të thirrur qindra mijëra rezervistë në përshkallëzimin më të madh të luftës në Ukrainë.

Fluturimet jashtë Rusisë janë bllokuar shpejt dhe makinat janë fotografuar të rreshtuara për disa milje në pikat e kontrollit kufitar në Gjeorgji.